Peki, yine de yapar mıydınız?

Genellikle empati yapmanızı gerektiren durumlarda “yine de yapar mıydınız?” sorusunu sıkça duyabilirsiniz. Bugün ki konumuz “Yine de yapar mıydınız?”

Başlık, mülk içinde yapılmış tadilat ve masraflar. Birçok mülk sahibi, kendi evini satarken masraf edip yaptırdığı bazı yerleri alıcıya yüklemeye çalışır. Neticede harcanmış ve yapılmış yerler vardır. Ancak kötü olan, alıcıyı hiç mi hiç ilgilendirmez. Herkesin kendi zevki değil mi?

Bunu nasıl sorguluyoruz?

Bir mülkün satışında alıcı ve satıcının masraf kaydettiklerini gerçekten gerekli mi diye sorgularız. Buradaki diğer kriter ise yapılan işlem eğer yapılmasaydı işlevini sağlayabilir miydi?

Yer ve zemin uygulamaları, aydınlatma, duvar ve tavan derken her birinin bakımlı bir evi simgelediğini biliyoruz. Kullanılamayan ya da çalışmayan bir şeyin değişim ve onarımı ancak gerekliliktir. Bunun giderilmemesi durumunda ise mülkü masraflı sayabiliriz. Masraflı ve masrafsız. Bozulan kombiyi değiştirmek mülkünüzün değerini arttırmayacağı gibi, değerini korumanıza yardımcı olur. Eskiyen pek çok şey bakım ve değişim ister. Bu alıcı ve satıcı için kaçınılmazdır. Son 3 ya da 6 ayda yaptığınız tadilat masraflarını mülkün satış fiyatına eklediğinizde, bu durum satış sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Masrafın mülk fiyatına eklenmesi sunduğu konforla doğrudan ilişkilidir. Elektrik tesisatının yenilenmesi, bozulan batarya değişimleri, kırılan cam ve pimapen onarımları, eskiyen parkelerin değişimi, klima/kombi arızalarının giderilmesi ve mutfak dolaplarındaki yenilemeler… Bunlar mülk fiyatına asla etki etmez. Zaten alıcı, mülkünüzü masraflı ya da masrafsız şekilde almaya gelir. Bunları yapmanız ise satılık olan mülkünüzde belirlenecek masrafların daha düşük çıkmasını sağlayacaktır.  

Ben yaptım ama zevksiz biri sayılmam

Çeşitlilik sunan her şey kullanıcıların zevkine dayalıdır. Siyah renk mutfak dolabını beğenmiş olabilirsiniz ve mülkünüzün yeni sahibi, beyaz tercih edebilir. Aydınlatmalara çokça harcama yaptınız, alıcılar hepsini değiştirebilir. Evin her yerini en iyi marka boya ile boyattınız, üzgünüm bu da değişecek. Başta belirttiğim gibi, “çeşitlilik sunan her şey kullanıcıların zevkine dayalıdır.” Elbette zevksiz değilsiniz ancak alıcıların da kendine göre bir zevki vardır.

Bir başka mülkte olmayan, yalnızca sizin mülkünüzde olan ne var?

İzolasyon. Tüm duvarları izole ettiniz, masraf kaydedebiliriz. Mülkünüzün güvenliğini arttıracak bir dizi düzenleme ve değişikliğe gittiniz. Bunları da masraf olarak kaydetmemiz mümkün. Hiçbir mülkte bulunmayan ve hayatı önemli ölçüde kolaylaştıran özellikler… Saydıklarımın her biri önemli ve masraf kaydedilebilir. Mutlaka fark etmiş olmalısınız; yaptığınız her neyse, kullanıcıya önemli kolaylıklar sunuyor ve mülkün kendisinde bulunmuyor.

Yine de yapar mıydınız?

Mülkünüzü satmaya karar verdiniz. Bunun hiç kolay bir şey olmadığını biliyorum. Hayatınızın önemli bir bölümünü burada geçirdiniz ve yaşadığınız bu ortamı seveceğiniz hale getirdiniz. Ve şimdi taşınıyorsunuz. Eğer taşınacağınızı bilseydiniz, yaptığınız harcama ve masrafları “yine de yapar mıydınız?” Bir düşünün…

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 26 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites