Yetkisiz çalışmak sebep, satılamayan gayrimenkuller sonuç

Konut, işyeri, arsa veya tarla. Yakın zamanda bunlardan birini satışa çıkardıysanız, çok sayıda telefon almışsınızdır. Arayanların birçoğu aracı, emlakçı ya da kurumsal acente. Genellikle 1 dakikadan az süren bu telefon görüşmeleri, “hazır müşterin varsa” tadında sonlanıyor. Tabi, hazır müşterisi olduğunu sanıp doğrudan ziyaret etmek isteyenler de çıkıyor.

Her mülk satılmaz. Gayrimenkulün pazara çıkması satılacağı anlamına gelmiyor elbette. Burada satışı belirleyen birçok faktör vardır. Bana göre bunların en önemlisi, bölge ve pazar bilgisinin yanında, deneyim ve uzmanlıktır. İşte sıkışmanın yaşandığı yer tam da burası…

Yetkisiz çalışmıyor çünkü; profesyonel ekipman kullanıyor

Profesyonel ekipman ve donanımlar kullanıyor. Gelip telefon kamerasıyla fotoğraf çekmiyor. Eğitim almış, ışık ve açıyı iyi biliyor. Üstelik emlak fotoğrafçılığı konusunda çeşitli programlara katılmış. Evinizde yapacağı çekimler sayesinde alıcıların fazlaca fikir almasını sağlayacak, belki de aradığınız ciddi alıcıyı size ulaştıracak. Şimdi bir düşünün… Emeğinizin karşılığını alıp alamayacağınız belirsizken, ilk kez tanıdığınız birisine bunu sunar mıydınız? “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; işine özen gösteriyor, müşterilerine değer veriyor.”

Yetkisiz çalışmıyor çünkü; bölgeyi iyi biliyor

Hiç düşündünüz mü bölgenizde, mülkünüze emsal kaç adet satılık bulunuyor? Yetkisiz çalışmayan emlak danışmanları, günün büyük bir bölümünü uzmanlık bölgesinde geçiriyor. Çarşı-Pazar esnafıyla yakın ilişkiler içinde olunca, kimin nereyi satacağını veya kimin nereyi satın alacağını yakından takip edebiliyor. Durum böyle olunca alıcı adayı veya bir başka deyişle, hazır müşteri veri tabanı oluşuyor. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; emeğinin karşılığını almak istiyor. Doğru mülklerin satışına aracılık etmek ise onun için en önemlisi.

Yetkisiz çalışmıyor çünkü; reklam ve tanıtım yapıyor

Bir gayrimenkulün Türkiye’de satış süresi ortalama 66 gündür. Bu süreden hızlı satılan mülkleri diğer mülklerden ayrı tutmalıyız. Buna göre fiyatı hatalı belirlenen mülkler, diğer mülklere göre çok daha yavaş ya da çok daha hızlı satılabiliyor. Fiyatı doğru belirlenmiş mülkleri ise çok fazla alıcı adayına ulaşmış mülkler olarak tanımlayabiliriz. Maliyet raporlarını incelediğimde, başarılı bir satış kurgusunun reklam maliyetini günlük 450,00 – 750,00 TL aralığında açıklamam doğru olacaktır. Basit şekilde hesaplandığında mülkün tanıtımı, yalnızca 10 günde 5.000,00 TL reklam harcaması gerektiriyor. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; kimin satacağı belli olmayan bir mülke tanıtım harcaması yapmak istemiyor.”    

Yetkisiz çalışmıyor çünkü; iyi satıcı

Bir ürünü veya hizmeti satışa sunmak ile satışını gerçekleştirmek farklı şeylerdir. Satışa sunmak kolaydır ve zor olan satış kapamaktır. Yetkisiz çalışmayan gayrimenkul danışmanları, en fazla satış kapayan kişiler olduğunu düşünebiliriz. Satıcının insan ilişkileri güçlü olmalıdır. İyi satıcılar, iyi dinleyici olduklarından satış sürecini daha doğru yönetebilir. İhtiyaç ve talepleri doğru belirleyerek, mülkünüz için doğru hedef kitleyi seçer. Sonuçta ne mi olur? En az alıcı adayı ile satışı kapar. İyi satıcılar, alıcı ve satıcı için daima güvenli satın alma ortamı oluşturur. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; satış sürecini profesyonel şekilde yönetiyor.”

Yetkisiz çalışmıyor çünkü; iyi derecede müzakere biliyor

Birçok satıcı; “Benim evim ile ilgilenen çok. Her gün bir başka müşteri arıyor ve gelip görmek istiyor. Fiyatta anlaşamıyoruz” diyor. Oysa; “Doğru müzakere, fiyatta anlaşma sanatıdır.” Fiyatta anlaşamayan taraflar alıcı ve satıcı olduğunda, müzakere etmek zorlaşıyor elbette. Bir taraf değerinden altına almak isterken, diğer taraf değerinin ne kadar üzerine çıkabilir testi yapıyor. Sonuçta günler haftaları, haftalar ayları kovalıyor. Ev satışı başka bir mevsime kalıyor. Kışın zaten taşınılmaz, yaz bekleniyor. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; müzakere biliyor.”  

#SadeceYetkiBelgesiyle

Bu yazıda herhangi bir yetki almadan mülk satmaya çalışanlar ile yetkili çalışan emlak danışmanları arasındaki farkları anlatmaya çalıştım. Enerji, zaman ve para. Yetkisi verilmemiş hiçbir mülk için harcanamaz. Bölgenizdeki onlarca emlakçıdan yetkisiz olarak mülkünüzü satmalarını beklemek yerine, size yakın acenteyi veya danışmanı seçmeniz sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 6 Şubat 2022 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites