Türk Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türk vatandaşlığına geçmek için istisnai olarak kullanılan yollardan biri de Türkiye’de yatırım yaparak vatandaşlığa geçmektir. Bu kişilerin Türk vatandaşlığına geçmesi için kamu üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmadığı sürece, yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı alabilirler.


Gayrimenkul alımı ile Türk vatandaşlığı şartları

Yapılmış olan yatırımdan dolayı ya ikamet izni ya da vatandaşlığa başvuru yapılabilir. Bu yatırım türleri ise aşağıdaki gibidir.

  • En az 500.000 Amerikan doları ve buna denk gelen Türk lirası ile yatırım yapan kişi, bu yatırımı yaptıktan sonra Türkiye’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bu yatırımı onaylatırsa Türk vatandaşı olabilir.
  • 000 Amerikan doları ya da buna karşılık gelen döviz veya Türk lirası cinsinden 1 kat mülkiyeti alır ise ve bu kat mülkiyetine 3 yıl satılmama şartı ile 3 yıl boyunca devri terkini yapılmayacağı şartı konulursa bu durumda da Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir.
  • Bazı kişiler ise Türkiye’de en alt limit 50 kişilik bir istihdam yeri oluşturur aynı zamanda bu oluşturmuş olduğu istihdam aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığınca incelenip onaylanırsa bu durumda da Türk vatandaşlığı için başvuru yapılabilir.
  • Türk vatandaşı olmayan bir kişi, 500.000 Amerikan doları veya buna karşılık gelen Türk lirası tutarında bir parayı Türkiye bankalarına yatırırsa, bu yatırmış olduğu para bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunca araştırılıp doğruluğu onaylandığı takdirde Türk vatandaşlığı hakkı kazanır. Bir kişi Türkiye’den devlet borçlanma araçlarından herhangi birini 500.000 Amerikan doları karşılığında satın alır ve bu satın aldığı araca 3 yıl satılmama koydurursa ve bunun doğruluğu hazine ve maliye bakanlığı tarafından onaylanırsa aynı şekilde Türk vatandaşlığına başvuru yapabilir.
  • Gayrimenkul yatırım için de aynı şartlar altında 500.000 Amerikan doları veya buna karşılık gelen Türk lirası ile gayrimenkule bir yatırım yapar ve bu gayrimenkulü en az 3 yıl satılmaması için şart koydurduğunda, sermaye piyasası kurulunca araştırılıp onaylanırsa yine Türk vatandaşlığı için hak kazanır.

Bu şartları sağlayan kişiler birçok avantajı kazanır. Yatırım yapan kişi ile birlikte eşi ve 18 yaşına gelmeyen çocukları onunla birlikte Türk vatandaşlığı için hak kazanırlar. Bu kişiler Türk vatandaşlığı aldıktan sonra özellikle Türkiye’de kalmalarına da gerek kalmaz. Yapmış olduğu yatırımları 3 yıl boyunca satamayacağı için 3 yılın sonunda istediği şekilde satabilir veya kullanabilir. Bu şekilde vatandaşlık hakkı kazanmış kişilerin vatandaşlık süreleri süresizdir. Fakat yapmış olduğu yatırımı hiçbir gerekçe göstermeden satarsa vatandaşlık hakkı da iptal olur. Tabi ki bu şartları sağlayan kişilere, hemen Türk vatandaşlığı verilmez ilk olarak ikamet izni verilir. İkamet izninin ardından nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak vatandaşlık hakkını kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites