Terkin Ne Demek?

Resmi defterlerde ve tapu kayıtlarında bulunan şerhlerin üzerinin çizilmesi işlemine “terkin” denir. Tahsili yapılmış ya da tahakkuk sağlanmış bir verginin, tahakkuk kaydının iptal edilmesi de verginin terkidir. Yani, vergi alacaklarının ortadan kalkma durumudur.

Emlak sektöründe terkin nedir?

Terkin, tapu kayıtlarında önceden konulmuş olan şerhin üzerinin çizilmesidir. Tapuya kaydı bulunan taşınmazın kayda tabi olmayan bir hale dönüşmesi durumunda sicilden silinmesine de terkin denir.

Tapu Sicil Kayıtlarında Terkin

Tapu sicil kayıtlarındaki terkin ise, tapu üzerinde bulunan bir kısıtlamanın sonlandırılması amacıyla sicilin düzenlenmesidir. Terkin işleminde yazılı olarak beyanda bulunmak için, talep sahibinde tasarruf yetkisi ve geçerli bir hukuki şart aranır.

İrtifak Hakkında Terkin

Herhangi bir taşınmazda irtifak hakkının bölünmesinde, irtifak hakkı her taşınmaz için devam eder. Yani “irtifak hakkı” birçok taşınmazda devam edebilir. Bu halde taşınmazın sahibi, diğer taşınmazlardan irtifak hakkının terkinini isteyebilmektedir.

Terkin istemi durumunda tapu müdürlüğü bu durumu irtifak hakkı sahibine iletir. Bildirimin üzerinden 30 gün geçtikten sonra herhangi bir itiraz yok ise terkin işlemi gerçekleşir. Bu yazıda “terkin nedir?” sorusuna birlikte yanıt aradık. Terkin hakkında daha fazla bilgi için altta bulunan forma mesaj bırakabilirsiniz.

Bu yazı [REA] tarafından 20 Ekim 2021 tarihinde yazılmıştır.

1 comment

  1. Pınar

    20 Ekim 2021

    Güzel bir bilgi, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites