Sahibinden satmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor

“Bizden bir şey istiyor musunuz? Ev satılırsa kesinlikle ödeme yapmayız. Birkaç emlakçı portföyüne ekledi, resimleri göndereyim siz de ekleyin. Kim müşteri getirirse o satar. Biz kimseyle sözleşme imzalamıyoruz.” Çok haklılar, çünkü; yeryüzündeki son satılık ev kendilerine ait!

Sahibinden, yalnızca bir site adı değil. Mülk sahiplerinin aynı zamanda evini satma tercihi. Pek çoğu ilanlarını sahibinden satılık, aracısız veya komisyonsuz gibi ibarelerle süslüyor olsa da hazır müşterin var mı sorusunu sormadan geçemiyor. Elbette yok! Hazır müşteri olarak getirilen alıcı adaylarının büyük bölümü yalnızca evi merak ediyor. Çok beğenirse pazarlığa tutuşuyor. Madem hazır müşteri istiyor, bir zahmet kendi müzakere etsin. Zira başka türlü kapanmaz bu satış…  İşte emlak profesyonellerinin vakit ayırmazsa, çok bir şey kaybetmeyeceği bazı mülk sahibi profilleri!  

Hazır müşteri isteyen mülk sahibi

Portföyünüzdeki ciddi alıcıları merak ediyor, çalışmalarınız hakkında fikir sahibi olmak istiyorsa doğru. Ancak, kolundan tutup evine alıcı getireceğinizi inanıyorsa üzücü. Sizinle fikir alışverişi yapmayan, sattığı gayrimenkule ait önemli bilgileri size sunmayanlar ciddiyetsizdir. Gayrimenkul satışı güven ve ciddiyet ister. Buna göre mülk sahiplerinin ilk sorduğu sorular, uzmanlık ve becerilerinizi ölçme niteliğinde olmalıdır. “Kısaca söyleyeyim, vaktini hiç almayayım; emlakçılarla çalışmıyoruz, sözleşme imzalamıyoruz, açık portföy, hazır müşteriniz olursa getirip gezdirebilirsiniz.” Bingo! Tanıştırayım; uzak durmanız gereken mülk sahibi profilinin en başında yer alıyor kendisi. Hiçbir şekilde sizi dinlemiyor, yalnızca hazır müşteriye hedeflenmiş mülk sahibi ya da vekilidir.

Bizzat işittiğim söylemler arasında en ilginci, “kesinlikle emlakçılarla çalışmayı düşünmüyoruz, olur da bir müşteriniz çıkarsa gezdirebilirsiniz” şeklinde oldu. Emlakçılarla çalışmaya bu kadar karşı kişiler, nasıl oluyor da emlakçıdan alıcı bekliyor? İnsan sormadan geçemiyor doğrusu.

Koşullu sözleşme imzalayan mülk sahibi

“Daha önce bu/şu firmayla imzaladık. Bin pişman olduk. Artık kendimize söz verdik sözleşmeye karşıyız. Siz müşteriyi bulun fiyatta anlaşalım, tapu öncesi getirin sözleşmenizi imzalayayım.” Sözde sözleşme korkusu olmayanlar bazı yeni yetenekleri bu şekilde ikna ediyor. Satışa kadar sözleşmesiz yönetilen süreç, satış sonunda sözleşme imzalanmasıyla sonuçlanabiliyor. Son derece riskli sayılabilecek satış kurgusunda, işlemler kontrolsüz ve büyük riskler taşıyor. İlk intiba önemli. Siz, yalnızca size güvenen mülk sahiplerine hizmet verin. Kendinizi ispatlamak için kontrolsüz bir sürece dahil olmayın, kapanmış işlemlerinizi referans gösterin.

Satış öncesi imzalanacak sözleşmelerde ne gibi problemler yaşayabilirsiniz?

  1. Satıcı, sahip olduğu gayrimenkulü satmaktan hiçbir gerekçe sunmadan vazgeçebilir.
  2. Satıcı, emlak danışmanını dışarıda tutarak satış işlemini gerçekleştirebilir.
  3. Satıcı, kapora işlemlerine girdiği gayrimenkulü bir başkasına satabilir.
  4. Satıcı, tapu işlemleri esnasında fiyat artışına giderek alıcıyı zor durumda bırakabilir.

Tam da bu sebeplerle satmaya/kiralamaya yönelik işlem öncesi sözleşme imzalamanız, tüm tarafların işlem güvenliğini sağlar. Münhasırlık sözleşmesi imzalamaktan imtina edenlere karşı hak ve alacaklarınızı korumanız oldukça zordur. Aslında sözleşme sürelidir. Süresi boyunca satıcı, alıcı ve emlak danışmanının haklarını korur. Bunu doğru şekilde anlatmanıza rağmen mülk sahibinden imza alamıyorsanız, gayrimenkulü satma ve bu işlemden kazanç elde etme şansınız git gide azalacaktır.

Hizmet bedeli ödemek isteyemeyen mülk sahibi

Mülk sahibi profilleri arasında belki de en hızlı uzaklaşmanız gereken kişilerden oluşmaktadır. En güçlü argümanı; “Sen kaça satarsan sat, ben hizmet bedeli ödemem” şeklindedir. Hizmet bedeli ödemeyen bir mülk sahibi, kendini ayrıcalıklı hissediyordur. Tüm satış, pazarlama ve müzakereyi bir kişinin üzerine bedelsiz şekilde yıkmak istiyordur. Elbette hakkı, şansını denemek istiyor. Hizmet bedeli ödemek istemeyen mülk sahipleriyle çalışmanız enerji, zaman ve para kaybına yol açabilir. Önce hizmet bedeli. Adını koymalı, işe öyle koyulmalı. Siz işinize değer katarken, bir başkasının emeklerinizi yok saymasına müsaade mi edeceksiniz?

İşte, gayrimenkul satışında görev almasınız da çok şey kaybetmeyeceğiniz mülk sahibi profilleri. Unutmayın, bir emlak danışmanının vakti, en değerli sermayesi. Zamanını doğru yöneten emlak danışmanları, işine değer katarken kazanç elde edebiliyor. Aksi bir durumda çalışma ve emekler boşa gidiyor. Mülk sahipleri gayrimenkul danışmanlarını iyi tanıyor, peki siz ne kadar tanıyorsunuz mülk sahiplerini?

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 19 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites