Rekabet Kurumu yeni bir soruşturma başlattı. Peki kime?

Aylık 20.000.000’dan fazla marka araması bulunan, gayrimenkul veya otomotiv satışı konu olduğunda ilk akla gelen web sitesi hakkında soruşturma başlatıldı. Sizce bu sitenin adı ne? Doğru. Bildiniz. Sahibinden.com. Rekabet kurumu 27.07.2022 tarihi itibariyle Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturma konusu; emlak ve vasıta başta olmak üzere satış/kiralama hizmetlerine yönelik, çevrimiçi platform hizmeti pazarında sahip olduğu hâkim durumu, aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası. İlgili soruşturmada 4054 sayılı Kanun’un 6.maddesi ihlal ettiği üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Her şeyden önce konuya hâkim olmayan, gayrimenkul alım-satımı hakkında hiçbir fikri bulunmayan kullanıcılara söz getirmemiz gerek. Kullanıcılar, mülk sahibi olarak ilan verip kendilerince piyasa yoklaması yapıyor. Deneme- yanılma yöntemiyle fiyat tespit etmeye çalışıyor. Şans eseri alıcı bulduğu fiyatlara mülkü satmayıp, daha yüksek verebilecek alıcıların arayışına giriyor. Bana kalır ise yalnızca bu bile yeterli soruşturma açmaya. Barınma, kamusal bir ihtiyaçtır. Böylesine önemli bir hizmeti denetle(ye)memek, “al takke ver külah” tadında olabilirdi ancak. Sahibinden.com web sitesinde yer alan ve ticari bir üyeliği bulunmayan, vergi ödemeyen, mesleki yeterliliği olmadan gayrimenkul satmaya çalışan, bizde kazanç sağlamalıyız buradan zihniyetine sahip pek çok avantacı bulunuyor. Eğer arayıp görüşürseniz, mülk sahibi gibi davranıyor. İnandırmış bir kere kendini. Elbette sahibinden.com bu hesapları tespit edebiliyor. Yok başka bir işi var mı? Zaten bu yüzden sitede ihbar/şikâyet et butonu yer alıyor. Sonuçta defalarca kez bildirilmiş ve şikâyet edilmiş aynı kullanıcılar, Pazar/piyasa fiyatları üzerinden manipülasyona devam ediyor. Yılda 1 ilan ücretsize iken tekrardan yayımlanan ilanların toplam ücreti ne? Az biraz matematik, anlaşılıyor sebebi!

Mesela Zingat.com öyle değil. Yalnızca emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlarına hizmet veriyor. Basit bir talebi bile arayıp konfirme ediyor. Fiyat/performans dinamikleri örtüşüyor ise kayda alıyor. Siz hiç Erenköy’de 31 yıl ve üzeri yaşa sahip bir evi 6.000.000 bütçeyle arayanı gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü, böyle bir fiyat bulunmuyor. Ancak aynı özelliklerde gayrimenkulü 7.5 milyona satan kullanıcıları ilgili sitede bulabilirsiniz. Çünkü denetle(ye)miyor. Oysa çözüm basit. Gayrimenkul satılmasıyla/kiralanmasıyla ilgili yetki belgesi. Muvafakatname, Vekaletname vb. belgelerle ilanların yayıma alınması… İlan başı ücret yazanlarda kazanç kaybı yaratır ancak piyasayı dengeye oturtur. Haksız rekabetin önüne geçer, gayrimenkul satışında yaşanan kaygıyı en aza indirir.

Çözüm; mülk sahibi, mülk sahibi olduğunu ispatlarsa ilan verebilmeli. Başka türlüsü ancak yetki belgesine dayanmalı. Yok buna ihtiyaç duymayacaksa, korsan emlakçı beyanıyla yayımlayabilir. Neticede günümüzden farklı olmayacaktır. Yine manipüle edilebilir…

Peki, karar ne olacak? Önümüzdeki günlerde belli olacak. Herkes gibi bende merakla bekliyorum. Bana kalırsa yeni bir güncelleme ve patente ihtiyaç var. Kalite yönergelerini sağlamak, köklü ve bilinmiş web sitesi/portalların denetlemelerinde öncelikli unsur haline gelmeli. Ancak bu şekilde piyasada doğru fiyatlamalar yapmak mümkün olacaktır.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 28 Temmuz 2022 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites