Pazarlık sünnet ise müzakere kaçınılmazdır!

Konu pazarlık yapmak olunca birçok mülk sahibi sünnettir diyor. Alıcılar sünnet nedir bilmiyor, fiyatı yarı yarıya düşürüyor. “Sakın yanlış anlama, mülkünün ederi bu kadar” diyerek ortamı iyice geriyor. Yaşanan bu diyalog mülk sahibinin fiyat artışına gitmesiyle sonuçlanıyor. Sonuçlanıyor yazmış olsam da aslında sonuçlanan bir şey yok, haftalar hatta aylar boyunca satış sürüyor. Alıcı satışı yapılan mülke bir türlü kavuşamıyor.

Müzakere etmek sabır ve bilgi gerektirir. Doğru müzakere tekniklerini uyguluyor olmanız olası bir satışı kaçırmanızın önüne geçer. Alıcılar bazen müzakere etmek ister, satıcı ise bunu yalnızca pazarlık zanneder. Müzakere nedir bilmeyen satıcılar “işin açığı düşebileceğim rakam en fazla bu kadar” der ve kapıyı alıcıların yüzüne kapar! Bazıları kapamakla da kalmaz alıcıları kovmaktan beter eder. Hepsi hatalı müzakerenin birer farklı örneği. Tabi, müzakere teknikleri gayrimenkul sektöründe de her zaman iyi uygulanmıyor. Pek çok satışı, gayrimenkul danışmanını aradan çıkararak yapabildi bazı mülk sahipleri…

Etkili müzakere için en doğru fiyatı belirleyin.

Mülkünü doğru fiyatla pazarlamak, alıcılarla etkili şekilde müzakere etmenizi kolaylaştırır. Yanlış veya hatalı bir fiyatla pazara çıkan mülkler, hiç müzakereye ihtiyaç duymaz. Eğer mülkünüz listeleme süresi boyunca hiç teklif almıyorsa, herhangi bir şekilde müzakere etmeniz gerekmez. Şimdi bir düşünün! Yoksa yanlış mı yazdınız mülkünüzün pazarlama bedelini?

Sayıya göre değil yetenek ve uzmanlığa göre seçin.

Doğru müzakere itiraz karşılamayı gerektirir. Ve en önemlisi birebir yapılır. Bölgenizdeki tüm emlakçılar ya da gayrimenkul danışmanları aynı anda çalışarak müzakere etmenizi kolaylaştırmaz. Tam aksine mülkünüzün satışını zora sokabilir. En bilinen örneği ise yetki belgesiz çalışan emlakçılar. Yetkisiz çalıştıkları gibi izinsiz şekilde değiştirebilirler mülkünüzün fiyatını. Hiç duymazsınız. Takip ediyorsanız tesadüfen ilanlarda rastlarsınız. Sebebini sorsanız var hepsini bir bildiği… Bilmediği ise elbette müzakere!

Bir yere bağlanmayı göze alın.

Birçok mülk sahibi “bir yere bağlanmak istemiyorum” diyor. Asla yetki belgesi imzalamıyor. Oysa başarılı şekilde müzakere etmek, bazı durumlarda bir yere bağlı olmayı zorunlu hale getiriyor. Bir yere bağlı olmak, alınacak hizmeti garanti eder. Siz bir yere bağlanın, lakin doğru yer olsun. Onlar mülkünüzü sizin gibi temsil eder, etkili şekilde müzakere eder.

Kaparo satışın adını koyar, almakta kararlı olun.

Doğru müzakerenin dışında hatalı müzakerelerden de söz etmek gerekiyor. Konu hatalı müzakere olunca, mülk satışının bir türlü adı konmuyor. Satıcı hesabına kapora istiyor, alıcı göndermekte imtina ediyor. İşin aslı pek haksız da sayılmaz… Denizden mülk sahibi çıksa güvenmem diyor! Yetkili acenteler müzakere sürecini profesyonel şekilde yönetmekle beraber, kapora pey akçesini sözleşme güvencesiyle hesabına alabiliyor. Sonuçta, emlak acentesi kapora alıyor ve satışın adını koyuyor! Alıcı ve satıcı arasında tarafların haklarını koruma altına alan sözleşme düzenlenebiliyor.

Size en yakın olanı değil, sizi en iyi anlayanı tercih edin.

Bir tarafın mülkü kıymetli, diğer tarafın parası… Alıcı almak istiyor, satıcı satmak istiyor. İşte tam da burada müzakere etmek kaçınılmaz oluyor. Sınırlı sayıda gerçek alıcıya ulaştığınızı aklınızda tutmalısınız. Eğer mülkünüz yeterince ilgi görmüyor ise potansiyel alıcı sayısı düşük kalacaktır. Bu kişilere mülkünüzü satmak ancak doğru müzakere ile mümkün olabilir.  Siz, en yakın emlakçıyı arayıp “evimi sat demeyin”, sizi arayan emlakçıların hangisi sizi iyi şekilde anlıyor, ihtiyaçlarınızı en doğru tespit ediyor onu belirleyin. Seçim yapacağınız doğru emlak ofisi, mülkünüzü gerçek değerinde fiyatlar. Mülkünüzü satış süresi boyunca sizin gibi temsil eder. Etkili müzakere ile mümkün olan en kısa sürede satışını gerçekleştirir. Eğer hala size yakın emlak acentesini belirlemekte zorluk yaşıyorsanız, ücretsiz ekspertiz için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 19 Kasım 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites