Muhteşem İhtişamıyla Sait Halim Paşa Yalısı

Muhteşem manzarası ile görenleri büyüleyen Sait Halim Paşa Yalısı 19. yüzyılın son çeyreğinde Yeniköy’de inşa edilmiş. Günümüzde her türlü organizasyon için kullanılan yalı, adını Osmanlı sadrazamı olan Sait Halim Paşa’dan almıştır. Osmanlı mimarisinin tüm detaylarının yoğun olarak görüldüğü yalı eşsiz bir boğaz manzarasına sahip. Düğün, nişan, toplantı ve özel davetlerin sıkça gerçekleştirildiği yalı içerisinde birçok salon yer alır. Altın oda, av odası, bekleme odası, büyük salon, clement’s bahçe, harem, kabul salonu, rıhtım ve selamlık bu salonlardan yalnızca birkaçıdır. Yapılan organizasyona bağlı olarak salon tercihleri değişkenlik gösterebilir. Yalnızca iç dekorasyonuyla değil bahçe dekorasyonuyla da dikkat çekmeyi başaran yalı, günümüzde çok rağbet görmekte. Seçkin bir organizasyon yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır.

Yüksek tavanlı tarihi salonlara sahip olan yalı içerisinde bulunan salonlar, verilecek olan hizmete bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Salonun ne amaçla kullanılacağı, oturma şeklini etkilediğinden kişi sayısında da değişkenlik olabilir. Her türlü detayın düşünüldüğü yalıda, 13 farklı etkinlik alanı bulunur. 1600 kişilik kokteyl kapasitesi, aynı zamanda 800 kişilik banket kapasitesi de yalı içerisinde yer alır. Oldukça geniş ve büyük bir yalı olması, tercih edilmesinde önemli rol oynar. 4560 m2 bir alana sahip olan yalı organizasyonlar için eşi benzeri bulunmayan bir mekandır.

Organizasyon Planlaması Nasıl Yapılır?

Organizasyonun planlanması ve tarihin belirlenmesi oldukça büyük bir öneme sahip. Yoğun bir ilginin olması ve sıkça tercih edilmesi sebebiyle yapılacak organizasyonların olabildiğince erken planlanması gerekir. Seçkin bir davet verme arayışı içerisinde olanların, aylar öncesinde planlamasını yapmasını öneririz. Öyle ki verilecek davete bağlı olarak organizasyon türü değişebilir. Yoğun olarak tercih edilmesinde birbirinden farklı birçok sebep vardır. Yalının genişliği, bahçe ve iç tasarımı geniş tavanları ve muazzam mimarisi bu sebeplerin başında gelir.

Sait Halim Paşa Yalısı Tarihçesi

Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu olan Osmanlı Sadrazamı “Sait Halim Paşa” yalıya adını vermiştir. Görkemi ile dikkat çeken yalı İstanbul’un en gözde davetlerine ev sahipliği yapar. İstanbul’un Yeniköy semtinde bulunan yalı, “Arslanlı Yalı” olarak da bilinir. Rıhtımında bulunan iki Arslan heykeli bu ad ile anılmasına neden olur. Çok ince detaylara sahip olan yalı içerisinde, elamlık ve harem alanları da bulunmaktadır. Harem alanı kuzey bölümünde yer alırken, selamlık bölümü güneyde yer alır. Tamamen iki farklı şekilde konumlandırılmış olan harem ve selamlık bölümlerinin iç dekorları eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Görünümü sebebiyle Osmanlı yalıları içerisinde en dikkat çekici yalılar arasında yerini alır. Yapılan araştırmalarda yalının ilk sahiplerinin Düzoğulları ailesi olduğu bilgisine saptanmıştır.

Düzoğulların’dan kalan bir yalı olduğu bilinen yalı Aristarhis ailesi tarafından yıktırılmış, bu yıkım sonrasında 1863 yıllarında tekrar inşa edilmiştir. 1876 yılında Mehmet Abdülhalim Paşa’nın mülkiyeti arasına giren yalının harap halde olması kullanılmasına engel olmuştur. Yenilenmesi ve istenilen büyüklüğe getirilebilmesi için Petraki Adamandidis ile görüşmeler yapılmış. Çanakkaleli olan mimar yalıya bugünkü görünümünü vermiştir.

Yeniden yaptırılması sonrasında kullanılan yalı Abdülhalim Paşa’nın vefatı sonrasında 9 oğluna kalmış. Kardeşler kendi arasında anlaşma yaparak Sait Halim Paşa’nın diğer hisseleri almasına izin vermiştir. Kardeşlerinin hisselerini satın aldıktan sonra yalı tamamen Sait halim Paşa’nın mülkiyetine geçmiştir. 1894 yılında satın aldığı yalı, günümüzde hâlâ kendi adı ile anılır.

Geleneksel boğaz yalısı şeklinde tasarlanmış. Yalı mermer zemin üzerine inşa edilmiş ve bu şekilde kullanılmıştır. 2 kat olarak inşa edilen yalının mimari özelliklerine bakıldığında yalının ne kadar özenle tasarlandığı net bir biçimde görülür. Altın yaldızlı bezemeler, kabartmalar, bitkisel geometrik şekiller, ihtişamlı avizeler ve resimler yalı içerisinde bir bütünlük sağlar. İhtişamı ile görenleri büyüleyen yalı, günümüzde organizasyonların vazgeçilmezi haline geldi. Bu ihtişamlı yalıdan faydalanmak isteyenler kolayca rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Yoğun talep alması sebebiyle organizasyon tarihlerinin önceden belirlenmesi ve rezervasyon yapılması tavsiye edilir.

Kaynak: www.kuler.com.tr

Bu yazı [ KULER ] tarafından 16 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites