Merhaba, ben emlak danışmanı…

Son günlerde gayrimenkulünü satmak isteyen birçok mülk sahibi bunu duyar oldu. Yerel, global ya da Franchise (bayilik) markaların bünyesinde danışmanlık verenler, bölge saha çalışması kapsamında veya doğrudan telefonla arayarak mülk sahiplerine ulaşabiliyor. İşte o ilk cümle, “Merhaba, ben emlak danışmanı …” şeklinde.

Bizzat konuştuğum bazı mülk sahipleri gelen bu aramaların günlük 30-35’i bulduğunu ifade etti. İşin en tuhaf kısmı ise yayımlanan ilanlarda “emlakçılar kesinlikle aramasın” ibaresi yazılı. Emlakçılar olarak tanımlanan gayrimenkul danışmanları uzmandırlar. Bölgeyi bilen, piyasa ve belediye rayiç bilgisine sahiptirler. En güzel kısmı ise mülkünüzle ilgilenebilecek hazır müşteri portföyleri vardır. Üstelik gayrimenkulünüzün ekspertizini yaparak doğru fiyatla pazarlamanıza yardımcı olabilirler. Mülkünüzü sizin gibi temsil edip, başarılı bir müzakere süreci yönetebilir ve satışı başarılı şekilde kapatabilir.

Bu kadar güzel anlatınca ben, nerde böyle “emlak danışmanı” dediğinizi duyar gibiyim. Çok haklısınız. Mevcut ortamda anlattığım özelliklere sahip emlak danışmanı bulmak oldukça zorlaştı. Ama hiç yok değil. Yazının devamında “gayrimenkul danışmanı” seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylara değineceğim.

Pazarı bilen pazarlık yapmayı bilir

Alıcı satıcı arasında doğru müzakere satış kapatır.

Gayrimenkul danışmanınızı seçmeden önce mülkünüzü sahip gözüyle değerlendirmeniz, olumlu ve olumsuz yanlarını incelemenizi tavsiye ederim. Eğer yapabiliyorsanız, alıcı gözüyle mülkü gezip tüm alanları ayrı ayrı puanlayın. Bu ziyareti yaparken mülkünüzün olumlu ve olumsuz tüm yanlarını ele almalısınız. Ve bir şey daha; mülkünüzün satışını ne kadar sürede gerçekleştirmek istiyorsunuz? Bu aşamaları tamamladığınıza göre gayrimenkul danışmanı seçimine başlayabiliriz.

İşte mülkünüzün satışında destek alacağınız emlak danışmanını seçerken işinize yarayacak 6 altın kural. Unutmayın, alıcı ve satıcılar bazen ciddi olmayabilir. Bu kural emlak danışmanlarında da geçerlidir. Her mülkünüzü satabilirim diyen, bunu yapamayabilir.

1. Randevu

İşine özen gösteren emlak danışmanı randevuyla çalışır. Sizinle temasa geçip randevu isteyenler diğerlerinden farklı olabilir. Randevu, uygunluktur. Asla satış ya da zorunluluk koşulu yaratmaz. Bir danışman sizinle görüşmek için randevu istiyorsa bunu değerlendirebilirsiniz. Emrivaki de bulunanlar, hazır müşterim var geleyim mi diye soranlar ya da fotoğrafları gönder ben hemen satarım diyenlerle vakit kaybetmeyin. Buna göre ilk kuralımız “Randevu” diyebilirim.

2. SES (Sosyoekonomi Seviyesi)

Gayrimenkul danışmanında irdelemeniz gereken diğer bir detay ise SES (Sosyoekonomi seviyesi) olmalıdır. Buna göre aldığı eğitim, gelir düzeyi, bağlı olduğu acenteyi ve önceki çalışmalarını dikkate alabilirsiniz. İşini doğru yapan emlak danışmanları belirli oranda gelire sahiptirler. Ve birçoğu elde ettiği geliri eğitim ve bilgiye yatırarak gelişimini sürdürmektedir. Mülkünüzü ziyarete gelen danışmanın bilgi ve kültür düzeyini ölçmeniz de son derece faydalı olacaktır.

3. Uzmanlık bölgesinde gerçekten uzman mı?

Gayrimenkulünüze gelip ben bu mülkü satamam diyen emlak danışmanına rastladınız mı hiç? Eğer rastladıysanız çok şanslınız. Muhtemelen bölgeyi ve piyasayı bilen, hatalı bir fiyatla mülkü pazarlayamayacağını tespit etmiştir kendisi. Diğer danışmanlar ise her yerde her zaman satabilir. Hiçbir “uzmanlık olmasa da müşterisini buluruz” yaklaşımı sergilerler. Sonuç ise hep hüsran olur. Dolasıyla bir emlak danışmanı seçimi yaparken, bölgeyi bilen ve aynı bölgede kapanmış işlemleri bulunan birinden yardım almalısınız. Bölgenizin kiralık ve satılık m2 fiyatlarını çeşitli mülklerde deneyimlemiş, hangi mülkün ne kadar fiyatla satılacağını ancak bölge uzmanları bilir. Sarıyer’deki mülkünüzü Kadıköy’de çalışan emlak danışmanı biraz zor pazarlar.

Yine diğer bir tercih sebebiniz, sorumlu emlak danışmanının mülkünüze olan yakınlığı. Ciddi ve ciddi olmayan alıcıların sayısı çok olabilir. Mülkün satışını hızlandıran önemli etkenlerin biri de mülke verilen servislerdir. Bu yüzden, mülkünüze gelebilecek her türlü ziyareti karşılayabilecek, vakit ayırıp servis verecek bir danışman seçmeniz oldukça önemlidir. Zira ciddi alıcılar, ciddi ciddi başka bir mülk satın alabilir.  

4. Sorumlu bir danışman mı?

Konut, iş yeri arsa ya da endüstriyel taşınmaz dahil olmak üzere tüm mülklerinizi sorumlu emlak danışmanları ile pazarlamalısınız. Mülkünüzü ziyarete gelen danışmana sormanız gereken ilk soru “sorumlu emlak danışmanı” olarak mı hizmet veriyorsunuz olabilir. Birçok mülk, tanıtımdan doğan alıcılar sebebiyle satılabiliyor. Tam da bu aşamada kişinin sorumlu olmaması, müzakere sürecini olumsuz şekilde etkiliyor. Seviye 4 ve Seviye 5 sınavları sorumlu emlak danışmanları için yapılıyor. Bu sınavlarda 70 puanın altında kalanlar ise belge almaya hak kazanamıyor.  

Meslek Tanımı: Her türlü taşınmaz ticaretinin gerçekleştirilmesinde (Konut, İş yeri, arsa, endüstriyel taşınmazlar vb.) müşteri ile bire bir çalışan Emlak Danışmanlarından sorumlu olarak çalışacak Emlak / Gayrimenkul Danışmanı personeldir. 17UY0332-4 – Sorumlu Emlak Danışmanı (Rev 0 29.11.2017)

5. Yetki belgesi istiyor mu?

Gayrimenkulünüzü pazarlayan emlak danışmanının yetki belgesi alması yasal zorunluluktur. Bir mülkün satış ve pazarlaması ancak yetki belgesiyle yapılabilir. Kurumsal olmayan, kayıtsız ya da korsan olarak tanımlayabileceğimiz bazı kişiler, bu belgeyi almadan da emlakçılık faaliyetinde bulunabiliyor.

Mülkünüzün satışında görev alacak emlak danışmanı sizden yetki belgesi istiyor mu? Eğer yetkisiz ve belgesiz çalışabileceğini söylüyor ise mesafeli yaklaşmanız yararlı olacaktır. Çünkü bu kişiler, mülkü kimin satacağını bilmediklerinden tanıtım ve pazarlamayla ilgili herhangi bir harcama yapmazlar.

Sipariş ve satışların dijital ortamda artış göstermesi, mülklerin satışında önemli pazarlama ve reklam ihtiyaçlarını beraberinde getiriyor. Kural “yetki belgesi almayan masrafa girmez, masrafa girmeyen mülkü satamaz.” Unutmayın, bir mülkün satışından söz edebilmek için, o mülkün yeterli düzeyde tanıtılması ve alıcılara ulaştırılması gerekir. Bunun tam karşılığı ise reklamdır.

6. Niçin ödeme yaptığınızı mutlaka öğrenin

Mülkünüzü satmak isteyen danışman, gerçekleşecek satıştan gelir elde eder. Ve bunun bedeli profesyonel hizmettir. Gayrimenkul danışmanınızı seçerken kullandığı ekipmanları öğrenebilirsiniz. Cebinde taşıdığı 48mp çözünürlüğe sahip, geniş açı özelliği bulunan telefonuyla fotoğraf çekmeye gelenleri ise yanlış geldiniz diyerek geri çevirebilirsiniz:) Fotoğraf satışın %50’sini oluşturur. Bir mülkü satın almaya karar verenler öncelikle fotoğrafları inceler. Bu yüzden, fotoğraf bilgisi olan, mümkünse emlak fotoğrafçılığı konusunda eğitim almış danışmanlar tercih edin. Fotoğraf ve videoların hangi portallar da yayımlanacağı konusunda bilgi edinin.

Profesyonel hizmet demişken, etkili müzakere ve itiraz karşılama da son derece önemlidir. Mülkünüzün satışına yardımcı olacak emlak danışmanında bu beceriler bulunmalıdır. Aksi halde, yanlış anlaşılmalar sebebiyle satış iptal olabilir. Böyle bir şeyin vuku bulması zaman ve para kaybına sebep olur.

Markayı yakından tanıyın, süreci yerinde izleyin

Bir emlak danışmanıyla anlaşmaya varmadan önce herhangi bir ofise bağlı mı yoksa bağımsız danışman mı olduğunu mutlaka sorun. Eğer bir ofise bağlı ise ofisini ziyaret etmeniz, kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

  1. Ofis broker ile temas kurabilir pazarlama süreciyle ilgili tavsiye ve değerlendirmeler yapabilirsiniz.
  2. Ofis ve çalışma arkadaşlarıyla tanışabilirsiniz.
  3. Marka tercihi yaparken sizlere önerim, şirket olması yönündedir. Kurumsal kimliği bulunan, bölgede etik kurallara bağlı hizmet veren acenteler tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz acente veya danışman satış pazarlama sürecinde şeffaf fiyat politikası izlemelidir.

İlk intiba önemlidir. Bu yazıda ilk karşılaşacağınız gayrimenkul danışmanıyla ilgili bazı detaylara yer verdim. Yazıyı beğendiğiyseniz, sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa yazının altında bulunan formdan gönderebilirsiniz. Dilerim keyifli ve bilgilendirici bir yazı olmuştur.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 15 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites