Kiracısı içinde iken, yeni bir mülk satın alırsanız ne olur?

Okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla beraber konut kiralama piyasasında hareketlilik yaşanıyor. Öyle ki; “kiralık daire bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. Alıcı işlemleriyle ilgili herhangi bir çalışma yapmayan pek çok emlak ofisi, şimdilerde istese de çalışamıyor. Sebep mi? Yüklesen talebi karşılamakta yaşanan kiralık stok problemleri.

Bunca fiyat artışına rağmen kiralamalarda yoğunluk sürüyor. Hal böyle olunca yeni bir mülk satın alanlar, satın aldıkları mülkü kiracısıyla birlikte alıyor. Peki, kiracısı içinde bir mülk satın aldığınızda süreç nasıl işliyor? Eğer satın aldığınız gayrimenkulde kendiniz yaşayacaksanız, bazı şeyleri yapmakta acele etmelisiniz.

Borçlar Kanunu’ndaki haklarınızı öğrenin

Satın aldığınız mülk kiracı tarafından kullanılıyorsa, sahip olduğunuz haklar 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nda belirtilmiştir. Buna göre kiracısı bulunan bir mülkü satın aldığınızda;

  1. Mülkün önceki sahibinin kiralayan ile düzenlediği kira kontratında taraf olmuş olursunuz.
  2. Eğer satın aldığınız mülkün üzerinde kira şerhi bulunuyorsa, sözleşme bitene kadar hiçbir şey yapamaz ve sözleşme süresinin bitmesini beklemeniz gerekiyor.
  3. Mülkü satın aldığınızda yeni sahiplik ile ilgili ihtarnameyi ilk ay içerisinde göndermelisiniz. Aksi halde kontrat süresi boyunca tüm şartlar aynen geçerli olacaktır.
  4. Kiralayana İhtarname göndererek mülkü satın aldığınızı ve yeni sahibi olduğunuzu bildirdiniz. Böyle bir durumda kira sözleşme süresi 180 günden uzun olsa bile, kiracı bu sürenin sonunda mülkü tahliye etmek durumunda kalır. Kötü olan ise, mülk tahliye edilmez ise “tahliye davası” açmanız gerekecektir.  

En iyisi kiracı ile anlaşmak

Bir mülkü satın almaya karar verdiğinizde, kiracının durumunu görüşmeniz son derece önemli. Önceki mülk sahibinden kiracının ödeme performansı ve kurguladığı kiralama süreci hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Eğer mülkü satın almaya karar verdiyseniz, kiracı ile değerlendirme yapabilirsiniz. Mülkle ilgili planlarınızı mevcut kiracı ile paylaşmanız, yaşayacağınız süreç hakkında size fikir sunabilir. Eğer mülkte kendiniz yaşayacaksınız, kiracının masraflarını sübvanse ederek tahliye sürecini hızlandırabilirsiniz. Burada en iyi teklif “emlakçı komisyonu” ödemesini üstlenmeniz ya da taşınmadaki en büyük gider olan nakliye masraflarına destek olmanızdır. Kiracılar genellikle bu teklife olumlu yaklaşır.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites