Kira Sözleşmesi Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev sahibi olamayanlar, kiralık ev arar. Tabii kiralık ev ararken de bazı standartları göz önünde bulundurmamız gerekir. Özellikle kiralık daire için ayırmış olduğumuz bütçe, istediğimiz büyüklük ve konum kiralanan ev için önemlidir. Ülkemiz bir deprem ülkesi olduğu için evin dayanıklılığına da çok dikkat edilmelidir. Her dairede olması gereken güvenlik kameralarının da olması artı bir puandır. Eğer evcil hayvanınız varsa, evcil hayvan beslemeye uygun olup olmadığına bakmalısınız.

Çocuklu aileler, evin çocuklarınız için de uygun olup olmadığı kontrol etmelidirler. Özellikle evde yeteri kadar odanın olması da çocuklar için önemlidir. Size uygun olan evi seçerken bir emlak acentesi ile konuşup sizlere en uygun evi göstermesi de işinizi kolaylaştırır. Kiralık evlerde en önemli dikkat edilmesi gereken nokta ise, hiç şüphesiz yangın merdiveninin olup olmadığıdır. Evin ısıtma sistemini de kontrol etmemiz gerekir. Eğer ısıtma sistemi kış aylarında evi ısıtmıyor ise bu bizler için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden erken tedbir almakta fayda var. Standartlarınıza uygun evi bulduysanız, evde herhangi bir arızalı durumları, eve geçmeden önce tamir ettirmelisiniz. Boya badana işlerini de eve girmeden önce yaptırmanızda fayda var. Çalışan bireyler için kiralık daire seçiminde evin iş yerine yakın olması oldukça önemlidir. Eğer eşyalı bir daire arıyorsanız, bulmuş olduğunuz dairede yeteri kadar eşyanın olup olmadığı da önemlidir. Kiralık evler de özellikle rutubet çeken yerleri kontrol etmelisiniz.

Kiralık evimizi seçmeden önce özellikle dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalardan en önemlisi özellikle kiralayacağımız evin ne kadar süreyle kiralayacağımızdır. Bu konularda özellikle bir emlak danışmanından yardım almak işimizi kolaylaştırır. Kiraladığımız evin kirasını ne kadar olduğu ayın hangi gününde vermemiz gerektiği gibi konuları da özellikle araştırmalıyız. Depozito olarak ödeyeceğimiz tutarın belirlenmesi ve ne kadar bir depozito vermemiz gerektiğini öğrenilmelidir. Kiramızı ödemeye başladığımız tarihi da konuşmalı ve eve ne zaman taşınacağımızı onlara bildirmemiz gerekir. Eğer bilinçli bir kiracıysanız kira sözleşmesini imzalamadan önce hem sizin haklarınızı hem de karşı tarafın haklarını ayrıntılı bir şekilde araştırmalısınız.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites