Katar vatandaşı alacak diye ne kadar bekleyecek?

Evleri satılamayan mülk sahiplerinin birçoğu katarlı müşteri bekliyor. Kendisinin bile inanmadığı fiyatlara evinin satılacağını zannediyor. Katar vatandaşı gelip alacak. Peki ne zamana kadar? Hiçbiri bilmiyor. Son günlerde “biz burayı katarlılara satarız” ya da “bunların zaten para problemleri yok, sen o rakamı dolar olarak düşün” diyen emlakçıların sayısında önemli artış var. İnsanın aklına geliyor ister istemez, gerçekten katarlılar bilmiyor mu hesabını? Mesela ne kadara kadar hesapsızca harcıyor!

Bazen ihtiyaç bazen farklı bir yatırım. Bazen zorunluluktur mülk satmak. Mülk bulunduğu bölgenin ilçe sınırlarında yer alıyor. Üstelik o bölgenin piyasa değeri mevcut. Hem emsal mülkler, hem TÜİK belirliyor evin bölge m2 değerini. Bu hesabı bilmemek için herhalde katarlı olmak gerek!

Aradığınız katarlı katar da olabilir

Yurtiçinde yerleşik bulunan yabancı vatandaşlar çeşitli acenteleri tercih ediyor. Birçoğu yatırımlarını güvence altında tutmak, değerinde mülk satın almak için özelleştirilmiş hizmetler satın alıyor. Bir bildiği yoksa kesinlikle yatırım yapmıyor. Sahibinden ev arayanlar ise genellikle Bangladeş ya da Suriyeli çıkıyor. Eğer yabancı dil bilmiyorsanız beklemeyin, nafile boşuna. Hayır, illa katarlı satın alacak diye zora sokmayın mülkünüzün satışını. Son günlerde döviz kurunda oluşan dalgalanma, konut piyasasını hareketlendirmiş durumda. İlla katarlı alır diye ısrarcı olmayanlar bir şekilde satıyor gayrimenkulünü. Satamayanlar ise katarlı müşteri beklemeye devam ediyor. Satılamama sebebi basit, fiyatlar gerçeği yansıtmıyor. Değerinden yüksek olunca katarlı bile ilgi göstermiyor.

Lüks donatılara sahip mülklerin alıcısı yabancılar oluyor

Doğadan uzak, deniz görmez, merkeze uzak gayrimenkuller bir şekilde yurttaşlara satılıyor. Yabancılar, döviz cinsinin gücüne göre daha iyi evler satın almak istiyor. Bundan bihaber mülk sahipleri arasında Gazi mahallesinde bulunan yarı bodrum dairesini katarlı alacak diye bekleyenler de var. Her şeyin başı şatafat. Yoksa mülkünüzde şatafat, gerçekçi olmak mülkünüzü satın almak isteyenleri doğru belirlemek gerek. Tabi, satılsa da olur satılmasa da diyenlerden değilseniz elbette…

Gayrimenkulünüz için doğru pazarlama fiyatını belirleyin, gördüğünüz yoğun ilgiyle alıcı tarafı seçin. İşin sırrı değerinde satıp, değerinde almak.

Bu işin profesyoneli olarak söyleyebilirim ki, gerçek alıcılar bölgeyi iyi tanıyor. Çok da kolay elde etmedikleri birikimlerini doğru şekilde değerlendirmek istiyor. Alıcı sıfatı taşımayanlar ise biz size döneriz ile ayrılıyor mülklerinizden. Tok satıcı olabilirsiniz, gerçekten mülk satmak istiyorsanız piyasaya göre pozisyon almanız şart. Aksi bir durumda değil katarlı, alıcı bile bulmak zor. Konut satış istatistikleri 2022 ocak ayında 88 bin 306 konut satıldı. Bir önceki yıla göre %25,1 oranında artış gösterdi. En fazla konut satışı 15 bin 110 ile İstanbul’da gerçekleşti. Buna göre İstanbul %17,1 ile en yüksek paya sahip oldu.

Yabancıların konut satın alma oranı %56,5 oranında artış göstererek 4 bin 186 oldu. Yine aynı yabancıların en fazla konut aldığı şehir İstanbul. Ocak 2022 ayında İstanbul’da satın alınan konut sayısı 1771 oldu. En fazla konutun satıldığı İstanbul’u 914 satış ile Antalya, 269 satış ile Ankara takip ediyor. En fazla konut alanlar İran vatandaşları olurken, en az konut satın alanlar Çin vatandaşları oldu.  

Bu yazıda okuduklarınız yapacağınız satış hakkında fikir verdi mi? Hala mülkünüzü katarlı satın alması gerektiğine inanıyorsanız, ücretsiz değerleme ve bölge analizi için iletişime geçebilirsiniz. Siz talep oluşturun, biz paylaşalım sizinle bölgenizdeki katarlı sayısını. Yalnızca katarlılar değil, mülkünüz için potansiyel alıcıları da sunalım. Ayrıca, mevcut satılık stok sayısı ve emsal mülk analizleri de bu bilgiler arasında yer alsın. Katarlı gelip alana kadar beklemeyin, doğru fiyatla mülkünüzü zahmetsizce satın!

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 09 Mart 2022 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites