İlk yetki belgesini siz mi veriyorsunuz?

  • Anasayfa
  • İlk yetki belgesini siz mi veriyorsunuz?

Pek çok yazımda yetki belgesinin önemine dikkat çektim. Yetki belgesi vermeden önce gayrimenkul danışmanı seçimini doğru yapmak, kurgulanan satışı süresi içerisinde gerçekleştirmenize olanak sağlar. Bu son derece doğru. Peki, hatalı seçim yapmak yalnızca satışı mı geciktirir? Aslında hayır. Satışı zora sokar ve hatta gayrimenkulünüzün satılmasını bile engeller. Size gelen bazı telefon çağrılarına, ilk sormanız gereken soru kapanmış işlem bilgisi yönündedir. Tabi, kapanmış işlemler tek kriteriniz olmamalı. Bazen hiç kapanmış işlemi bulunmayan emlak danışmanı da size destek olabilir.

Karmaşık bir piyasa, sürekli değişen gayrimenkul fiyatları düşünüldüğünde ne yapmalı? Yaşanan volatilite satıcılar nezdinde fiyatlamada güçlük yaratırken, destek almanız gereken kişileri seçmeniz çok zor değil aslında. İşte karşınızda “daha önce işlem kapatmayan emlak danışmanı seçme kılavuzu…

Konuştuğu dil tercih sebebiniz olmalı.

Türkçeyi Türkçe konuşan bir danışman seçimi yapmak, listenin en başında yer alıyor. Bir şekilde yabancılar da Türkçe konuşabiliyor. Burada kastettiğim etkili iletişim becerilerine sahip bir danışman. Satış ve müzakere düşünüldüğünde iyi konuşma becerisine sahip danışmanlar daima bir adım önde yer alır. Her şeyden önce alıcıya güven verir. Güvenin bulunduğu ortamda her türlü alım-satım yapılabilir. Bu sebeple ilk tercih sebebiniz, Türkçeyi Türkçe konuşabilen, etkili iletişim becerilerine sahip danışman yönünde olmalıdır.

İlk randevuya geç kalan, evinizi zamanında satamaz.

Gerek görüşme ya da arama randevunuzu kaçıran danışman, gayrimenkulünüzü zamanında satamaz. Zamanın pek kıymetli olduğu şu günlerde hem mülk sahiplerinin hem de danışmanların belirlediği vakitlere uyması önemlidir. Randevuya geç kalan danışman, danışman seçimi yapmanız konusunda size önemli ipuçları verir. “Hayır, ben görüşmeden bunu anlamak istiyorum” diyenlerdenseniz, size müthiş bir öneri! Sizinle iletişime geçen emlak danışmanına şu an uygun olmadığınızı, tam olarak şu saatte sizi aramanızı söyleyin. Profesyoneller bunu planlar. Görev edinir ve sizi tam zamanında arar. Arayamayanlar ise, “çok yoğunuz veya aklımdan çıkmış” gerekçesini kucaklar ve amatörlüğe doğru hızlı adımlarla koşar.

Gayrimenkul satışında profesyonel fotoğraf satışın yarısıdır.  

Evvela ekipmanlardan konuşmalı. 2022 yılında yoksa hala cep telefonuyla mı fotoğraf çekecek? Bir daha düşünmeli, “herhangi bir yetki vermem. Hazır müşteriniz varsa getirip gösterin” diyebilmelisiniz. Bir emlak profesyoneli, emlak fotoğrafçılığının önemini iyi bilir. Yok bilmiyorsa terzi olabilir. Belki de apartman görevlisidir. Yetki vereceğiniz gayrimenkul danışmanını seçerken, önceki gayrimenkullere ait fotoğraf çekimlerini mutlaka görüntüleyin. Vertical/Horizontal çekimler size gayrimenkulünüzün nasıl pozlanacağı hakkında önemli fikirler sunabilir.  

Gayrimenkul danışmanında ne gibi ekipman bulunmalı?

  1. Profesyonel fotoğraf makinası
  2. Fotoğraf makinası için uygun lens/lensler
  3. Açık/kapalı ortamda kullanılabilen çeşitli filtreler
  4. Aktif/pasif ışık kaynakları
  5. Sabitleyiciler

Eğer emlak fotoğrafçılığı konusunda beceriye sahip bir danışmandan destek almazsanız, sadece eviniz daha az ilgi görmez. Aynı zamanda evinizi ziyaret edenler “fotoğraflarda çok farklı çıkmış” diyerek ayrılır. Kısa dönemde ciddiye almadığınız bu durum, uzun bir dönemde zaman ve para kaybına yol açacaktır.

Size ne gibi fırsatlar sunuyor?

Şahsen hizmet sektöründe seçim yapmak için daima fırsatları gözlemlerim. Fırsat sunan danışmanlar öncelikli tercihlerimi oluşturur. Size tavsiyem fırsatları gözlemlemeniz. Bir düşünün… Bir danışman sizlerden tek yetki istiyor. İyi de; böyle bir yetkiyi neden vermelisiniz? İşte bu sorunun yanıtını size sunulan fırsatlar belirler. Başka bir durumda evinizi herkes satabilir. Gayrimenkulünüzün pazarlama fiyatı doğru yazılmış ise kapıcılar bile satar.  Zaten günde iki kez servis vermek ve ev satmak dışında bir işleri bulunmuyor kendilerinin. Birde kendilerini arayan emlak danışmanlarına, mülk sahibi gibi davranma tarzları…  

Bir emlak danışmanına yetki vermeden önce size sunabileceği fırsatları sorgulamanız önemli. Bunun için en basit soru belli. Niçin size yetki vermeliyim? İşte buradan gelecek yanıt kararınızda çok etkili. Emlak danışmanları başta olmak üzere, pek çok profesyonel size fırsat sunmak için hizmet verir. Siz yetki vermeden önce, ne gibi fırsatlara sahip olacağınızı mutlaka kendisinden öğrenin!  

Otorite sahibi danışman seçimi yapmanız çok önemli.

Gayrimenkul satışı %100 güvene dayalı yönetilir. Güven için otorite şartı bulunuyor. Bazı satışlarda 50.000 Türk lirası kapora almak yeterli geliyorken, bazı satışlarda 200.000 TRY – 250.000 TRY kapora almak gerekebilir. Siz; seçtiğiniz gayrimenkul danışmanı bu otoriteye sahip mi? Önce bir düşünün; siz alıcı olsanız, kendilerine 300k – 400k kaparo pey akçesi bırakır mıydınız? Eğer yanıtınız hayır ise kendisine yetki vermemelisiniz.  

İşte hiç işlem kapatmamış bir emlak danışmanına yetki vermek, buradaki başlık ve kuralları dikkate almayı gerektirir. Bunları hiç dikkate almadan da yetkili kılabilirsiniz. Fayda zarar bakımından ele aldığımda, zamanınız boşa gidebilir. Bu sebeple otorite sahibi danışman tercihi yapmanız önemlidir. Yok çevrenizde bulamıyorsanız, kuler.com.tr adresini ziyaret edin. Ekipte yer alan danışmanların tamamı otorite sahibi olup, KULER profesyonelidir.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 03 Temmuz 2022 tarihinde yazılmıştır.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites