Hazır müşteriyle saadet olur mu?

Okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte kiralık evlerde yaşanan talep artışı krize döndü. Özellikle üniversite öğrencilerinin kiralık daire arayışları, fiyatların artmasında önemli rol oynuyor. Hem sahibinden hem de acente aracılığıyla kiralık ev bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. Evlerdeki fiyat artışı bazı semtlerde %40-45 oranında iken, bazı semtlerde %200’e varan artışlardan söz etmek mümkün.

Ve “yetkisiz çalışan” gayrimenkul danışmanı ve emlakçılar. Genellikle mülk sahiplerini telefonla arayarak hazır müşteriden söz ediyor, daireyi gezdirmek için izin istiyor. Ev ve bölge hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan bu kişiler, müşterisinin hazır olduğunu ve hemen kontrat yapabileceklerini paylaşıyor. Mülk sahiplerinin önemli bir kısmı ise bu teklifi düşünmeden kabul ediyor.

Peki, yetkisiz yapılan bir işlemde yetkili bulunabilir mi?

Hazır müşterilere evini gezdiren mülk sahipleri, hızlıca depozito ve kira bedelini almak için aynı gün işlem gerçekleştiriyor. Ortaya çıkan kiralık ev bulma krizi tam da bundan kaynaklı yaşanıyor. Hızlıca düzenlenen kira sözleşmeleri hiçbir tarafı korumadığı gibi, eksik ve hatalı şekilde hazırlanıyor. Günün sonunda kazançlı çıkan ise yalnızca yetkisiz çalışan emlakçı oluyor.

İşte hazır müşteri tercih etmeme nedenleriniz

Hazır müşteri o an oluşan ihtiyacın karşılanmasıyla ortaya çıkıyor. Kiracı ve kiralayanın birbirine uygun olup olmadığı acentelerin denetiminden kolaylıkla belirlenir. Hazır müşterili işlemlerde bir acenteden söz edemeyeceğimizden dolayı, süreç kontrolsüz ve hızlı şekilde yönetilir. İhtiyaç ve taleplerin doğru şekilde belirlenmemesi sonucunda, taraflar arasında anlaşmazlık kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda hem kiracı hem kiralayan önemli problemler yaşayabilmektedir. Kiralayan tarafında en sık karşılaşılan problem ise kira bedelinin tahsil edilememesidir.

Kiralayan ve kiracının yasal hak ve yükümlülükleri kira kontrat sözleşmesinde yazılı şekilde yer almalıdır. Mülklerin emsal teşkil edip etmediği durumlarda ekstra madde ve protokol ile sözleşme güçlendirilmelidir. Bu düzenlemeler ancak pazarlama yetkisi bulunan ve gayrimenkul danışmanlığı hakkında bilgi sahibi acenteler tarafından yürütülür. Her şeyden önce hukuki bilgi ve destek gerektirmektedir. Hukuki dayanağı bulunmayan ve yaşanabilecek olumsuz durumlarda, tarafların haklarını koruyabilecek şart ve maddelerin kontratta bulunmaması, görülecek mahkeme süresini uzatabileceği gibi maddi kayıplarla sonuçlanabilir.

Hatalı eksik kontrat düzenlemek, hukuki problemler yaşamanıza yol açar.

Hatalı sözleşmelerden doğan başlıca problemler ise şöyledir;

  1. Demirbaş listesinin doğru oluşturulmaması
  2. Sağlam ve temiz teslim edilen mülke ait bilgilerin protokole dahil edilmemesi
  3. Yapılacak tadilat ve masraflara ait bilgilerin usule uygun yazılmaması
  4. Kiralayan/Kiracı tebligat adreslerinin eksiksiz şekilde yer almaması
  5. Ödeme ve banka bilgilerine ilişkin ek maddelerin belirlenmemesi
  6. Erken fesih ve tahliyelerde kiracının yükümlülüklerinin bulundurulmaması
  7. Doğrudan tahliyeyi sebebi sayılabilecek davranış ve tutumların kontrata eklenmemesi.

Kiralık daireniz mi var? Eğer dairenizi kiralamak konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. KULER GAYRİMENKUL olarak, tüm satış ve kiralama sürecinizi titiz şekilde yönetebiliriz.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 13 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites