Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir?

Günümüzde yeni bir iş arayışında olan pek çok kişinin tercihi emlak sektöründe yeni bir kariyer elde etmek. Emlak sektörüne bakıldığında gayrimenkul danışmanlığının yanı sıra en popüler mesleklerden biri gayrimenkul değerleme uzmanı olmak. Emlak eksperi, resmî kurumlarda daha çok gayrimenkul değerleme uzmanı olarak yer almaktadır.

Konut değerleme uzmanı ne yapar?

Değerleme uzmanı, özetle bir gayrimenkulün belirli bir dönemdeki ortalama değerini belirleyen firmalarda görev yapan profesyonel kişilerdir. Emlak eksperi bu değerlendirmeleri yaparken bağımsız ve tarafsız olmakla yükümlüdür. Emlak eksperi bahse konu değeri bağımsız ve tarafsız olarak belirledikten sonra ilgili tarafa sunmak üzere ekspertiz raporu hazırlar.

Gayrimenkul değerleme uzmanının görevleri nelerdir?

  1. Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mevzuatları dahilinde emlak değerlemesini yapmak,
  2. Sahada araştırmaları gerçekleştirmek,
  3. Tarafsız ve bağımsız olarak değerlendirmeleri gerçekleştirmek, şartları analiz etmek,
  4. Resmî kurumlar ile ilişkileri yöneterek inceleme çalışmalarının eksiksiz yapılmasını sağlamak,
  5. Uluslararası Değerleme Standartları çerçevesince ve diğer mevzuatlara uygun olarak rapor hazırlamak

Gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur ve kimler olabilir?

Emlak eksperi olabilmek için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen eğitime katılmalı ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı lisansını almalısınız. Bu lisansın yanı sıra gayrimenkul değerleme alanında en az üç yıl iş deneyimine sahip olmanız gerekmektedir.

Dört adet lisans türü bulunmaktadır. Bunlar, stajyer, konut değerleme uzmanlığı, konut ve ticari gayrimenkul değerleme uzmanlığı, genel gayrimenkul uzmanlığı şeklindedir.

Bu eğitime katılabilmek için ise lisans eğitiminizi Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, İşletme Bölümü, Ekonomi Bölümü, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı Harita Mühendisliği ve/veya Şehir ve Bölge Planlama Bölümü gibi bölümlerden birinde tamamlamış olmanız gerekmektedir. Anlaşılacağı üzere bölümler gayrimenkul piyasası ile yakından ilgili bölümlerdir.

Ayrıca bu bölümlerde verilen, belirlenmiş olan çeşitli dersleri geçerek başarılı şekilde eğitiminizi bitirmiş olmanız gerekmektedir. Gayrimenkul değerleme uzmanı sınavı emlak değerlendirme esasları, ilgili mevzuatlar ve etik kurallar, inşaat ve emlak muhasebesi, vergi mevzuatı gibi konuları içermektedir.

Emlak eksperleri aynı anda birden fazla gayrimenkul değerleme şirketinde çalışamaz ve emlak komisyonculuğu faaliyetleri ile uğraşamazlar.

Yeri gelmişken alınacak Gayrimenkul Değerleme Uzmanı lisansının bölgeye özel olduğunu belirtmek gerekecektir. Şöyle ki, ilgili eğitim ve sınavlar bölgelerin yapısal özellikleri baz alınarak hazırlanmış olduğundan İstanbul’da alınan bir lisans İzmir’de kullanılamaz. Bu nedenle hangi bölgede çalışacak ve uzmanlaşacaksanız o şehirde sınava girmeniz yerinde olacaktır.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı maaşları ne kadar?

Değerleme uzmanı maaşı lisans türünüze göre değişecektir. En yüksek maaş genel gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından alınmaktadır. 2021 yılı itibari ile genel gayrimenkul uzmanları net olarak aylık asgari 12.000 TL kazanmaktadır. Öte yandan konut değerleme uzmanları net olarak aylık asgari 8.000 TL, konut ve ticari gayrimenkul değerleme uzmanları ise net olarak aylık asgari 10.000 TL ücret alırlar.

Bu yazı [REA] tarafından 21 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites