Evinizi değerinden daha düşük fiyata nasıl satabilirsiniz?

Gayrimenkulünüzü satışa çıkarmak iyi bir fikir. Bir gayrimenkulün değerinde satılması, rakip-rekabet analiziyle doğrudan ilişkilidir. Evinizle aynı özelliklere sahip emsal mülklerin doğru fiyatlanması, yanlış fiyatlanmış mülkünüzün satışını zorlaştırır. Rakip- rekabet SWOT, pek çok alanda olduğu gibi gayrimenkul satışında da büyük önem taşır.

Eğer her gün ev satışı yapmıyorsanız yukarıda okuduklarınız size karmaşık gelebilir. Aslında hepsi aynı şeyi ifade ediyor. Alıcılar piyasayı çok iyi bilir, yanlış fiyatlanan mülkler alıcı tarafından ilgi görmez. Buna göre evinizi listelerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, doğru fiyatın belirlenmesidir. Peki, evinizi doğru fiyatlamazsanız ne olur? Basit: değerinin altında satmak zorunda kalırsınız. Bu yazıda mülk sahiplerinin yaptığı bazı satış ve pazarlama hatalarına dikkat çektim. İşte 5 adımda evinizi değerinden düşük fiyata satmak…

Emlakçıya vermiyoruz biz kendimiz satacağız.

Listenin en başında kesinlikle emlakçıya vermeyenler var. Evinin değerini bir türlü belirleyemeyen mülk sahipleri, kendisine fayda sağlayabilecek uzman görüşlerini de elinin tersiyle itiyor. Ne kadar uzun anlatırsanız anlatın bir türlü kabul etmiyor. Bu kişilerden alabileceğiniz tek yanıt “emlakçıya vermiyoruz biz kendimiz satacağız” oluyor.

Bu kategoride bulunan mülk sahipleri, evinin fiyatını belirlerken piyasa analiz raporlarına ihtiyaç duymaz. Bölgede bulunan emlak ofislerini de ziyaret etmez. Genellikle alt-üst komşunun sattığı fiyatları araştırır. Bakkal, market veya kuaförden görüş alır. Nihayet akrabalarla fikir alışverişi yaptıktan sonra evin satış fiyatını belirler.

Çok müsait olamıyorum, ancak akşam 8’den sonra gelip görebilirsiniz.

Yoğun şekilde çalışan ve vakit problemi yaşayan bazı mülk sahipleri, evini göstermek için vakit ayıramıyor. Gayrimenkulünü fotoğraf ve videolarla satmayı amaçlıyor. Yanlış zaman sebebiyle belki de gerçek alıcılarla bir türlü karşılaşamıyor. Bir süre sonra satıştan sıkılan mülk sahipleri, evini daha düşük fiyatla satmak zorunda kalıyor. İstatistiklere göre ciddi alıcılar, satın almak istedikleri evi günün farklı saatlerinde birkaç kez görmek isteyebiliyor.

Bakımsız ve kötü kokan evler

Listelenen mülkün bakımsız olması gelecek alıcı adaylarının evi üstünkörü ziyaret etmesiyle sonuçlanır. Kötü kokan bir ev önemli ölçüde cazibe kaybı yaşar. En sık yaşanan problem ise sigara kokusudur. Eşyaların dağınıklığı da diğer bir olumsuz etkendir. Evinizi ziyaret edecek alıcılar için evi önceden hazır hale getirmeniz, müzakere ve pazarlık gücünüzü arttırır.

Düşük kalitede hatalı fotoğraflar

Gayrimenkulü listelemenin en etkili yolu davranış ölçümüdür. Alıcıların ilana gösterdikleri reaksiyonu ölçmek için yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanılmalıdır. Aksi durumda elde edilecek dönüşüm doğru sonuçlar veremeyebilir. Yani; eviniz çok güzel ancak kötü fotoğraflandıysa değerinden daha düşük teklif alır. Ya da eviniz çok kötü ancak iyi fotoğraflandıysa yine değerinden düşük teklif alacaktır. İyi fotoğraf yalnızca görüntü kalitesi veya çözünürlük değildir. Birebir gerçek görünüm sunmayı gerektirir. Bu aşamada emlak fotoğrafçılığı konusunda destek almak, daha fazla alıcı adayına ulaşmanızı kolaylaştırabilir. Fotoğraf niçin önemli?

Balıkgözü Lens (Fisheye)

Balıkgözü (Fisheye) olarak bilinen bu çekim modu ev satışı için hiç mi hiç uygun değildir. Bu kamerayla yapılacak çekimler alıcılara fikir vermeyeceği gibi, gayrimenkulünüze olan ilgiyi önemli ölçüde azaltacaktır.

Panorama

Birkaç görselin birleştirilmesiyle ortaya çıkan görüntüye panorama adı verilir. Özellikle 2022 yılında kötü mülk listeleme yapan ev sahipleri bu modu aktif şekilde kullanıyor. Panorama geniş açı gerektirdiğinden, 10-14 m2 salonda kullanılmaz.

Ultra-geniş açı fotoğraflar

10mm veya daha düşük lenslerle elde edilen görüntü, yeni üretilen telefonların içerisinde basic özellik olarak geliyor.. Gözüken o ki; 2022 yılında kötü mülk listeleme yapan pek çok ev sahibi Wide- Ultra Wide kamera ve sensörler kullanıyor. Net 45m2 büyüklüğündeki evi 85 m2 gibi sunanlar bile var. Tabi, geniş açılı lenslerin hatalı kullanımı da popüler seviyeye ulaşmış durumda. Özellikle koltuk/çekyat üzerine çıkarak çekilen ev fotoğrafları, birçok ilanın vitrinini süslüyor. Kötü fotoğraf çekmek evinize değer kaybettirir.  

Masraflarıyla birlikte ev satmak

Ev içerisinde tespit edilen masraflar gayrimenkul satışında önemli bir yere sahiptir. Özellikle ilk kez ev sahibi olacak kişiler masraflı ve tadilat gerektiren evleri satın almak istemiyor. Masraflı evlerdeki başka bir handikap ise, masrafların ücretlendirilmesidir. “Basit bir masraf, çok fazla tutmaz” dediğiniz yerler alıcıların gözünde yüksek fiyatlanabilir. Öneri: mülkü listelemeden önce tamirat/tadilat gerektiren tüm yerlerde onarım yapmalısınız. Alıcılar; mülk sahibinin tespit ettiği masrafları 1’e 3 ile çarpar. Ev içerisinde tespit ettiğiniz 25.000 TL’lik tadilat masrafı, alıcılar tarafında en az 60.000 tl olarak hesaplanacak olup, 75.000 TL’ye kadar çıkabilir. Burada teklif edilecek satın alma tutarı evin değerini düşürecektir.

Bu yazıda 5 maddede “değerinden düşük fiyata nasıl ev satılır?” sorusuna yanıt vermeye çalıştım. Biz değerinden düşük fiyata değil, değerinden yüksek fiyata satmak istiyoruz diyorsanız, buyurun emlak ofisimize! Bir Türk kahvesi içelim, gayrimenkulünüz değerinde nasıl satılır uzun uzun konuşalım. Adres ve erişim bilgilerimiz için https://www.kuler.com.tr web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 04 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites