Ev satmak çok kolay, alıcı bulmak zor…

Ev satmak herkes için erişebilir. Ev satmak çok kolay, alıcı bulmak zor… Özellikle gayrimenkul danışmanlarının aradığı mülk sahipleri, biz emlakçıya vermiyoruz. Kendimiz satacağız diyor. Çünkü, satmak erişilebilir. Herkes evini kendi satabilir. Peki, gayrimenkulünüzün satışında niçin emlak danışmanı tercih etmelisiniz? İşte, evinizi satarken gayrimenkul danışmanı tercih etme nedenleriniz…

Bölgeyi iyi tanıyor.

Bölgenizde olup bitenleri takip etmek her zaman mümkün değildir. Aktif bir işiniz varsa, tatil günlerinizde sosyal aktivite içindeyseniz, bölgenizde olup bitenlerden habersiz olabilirsiniz. Bölgenizde bulunan evi satmak, bölgenizi iyi tanımayı gerektirir. Yakın zamanda satılmış ya da satılacak olan mülkleri izliyor olmanız, mülkünüzü öne çıkarmanızı kolaylaştırabilir.

Alıcı veritabanı bulunuyor.

Eğer işiniz gayrimenkul satmak değilse, alıcı veritabanına sahip olmanız gerekmez. Genellikle gayrimenkul danışmanları, satılık mülkler için alıcı veritabanı kullanır. Yakın zamanda mülk satın almak isteyen birçok potansiyel alıcı, buradaki gayrimenkul danışmanı ile iletişime geçer. İhtiyaçları doğrultusunda aradığı evi doğrudan iletir. İşte, buna alıcı veritabanı denir. Siz de olmayabilir, gayrimenkul danışmanı satmak istiyorsa mutlaka sorgulayın…

Profesyonel fotoğraf/video hizmeti veriyor.

Eğer fotoğrafçı veya video editörü değilseniz, pahalı ekipmanlar kullanmak zorunda değilsiniz. Gayrimenkulünüzün satışında yetkili kılacağınız danışman, bu ekipmanlar aracılığıyla mülkünüzü listelerken daha fazla detaya yer verebilir. Fotoğraf için yüksek çözünürlük kamera yetmez. Doğru açı ve ışık bilgisi gerektirir. Kısaca emlak fotoğrafçılığı… Video ise stabilizatör ihtiyacı oluşturuyor. Birde yeterince iyileştirilmiş bir kameraya sahip değilseniz, alıcıların ilgisi git gide azalacaktır.

Doğru pazarlama fiyatı sunuyor.

Satılamayan mülklerin %95’i hatalı şekilde fiyatlanıyor. Satılamama sebebi düşünüldüğünde yanlış fiyatlama ilk sebep olarak gösteriliyor. Bölgenizi tanıyan gayrimenkul danışmanı, mülkünüze fiyat biçmez. Pazarlama fiyatı sunar. KULER; sattığı mülklerin değerini belirlemek yerine, belirlediği pazarlama fiyatları üzerinden satış kurguluyor. Mülkünüzün değerini siz, pazarlama fiyatını bölgenizde uzman gayrimenkul danışmanı bilir. Doğru pazarlama fiyatı belirlemek, mümkün olan en kısa sürede gayrimenkulünüzün satılmasını sağlar.

En başarılı şekilde müzakere yönetiyor.

Bir konuyla ilgili görüşme, dayanışma. Ayrıca sözlü sınav anlamı da taşımaktadır. TDK müzakere kelimesinin anlamını bu şekilde açıklıyor. Gayrimenkul satışında müzakere; satışın kapanmasında önemli bir yer tutuyor. Etkin müzakere becerisine sahip değilseniz, mümkün değil gayrimenkulünüzü satamazsınız. Müzakere; fiyatta anlaşma sanatıdır. Müzakere bilmemeniz bir eksiklik değildir. Müzakerenin önemini bilip, gayrimenkul danışmanı haricinde pazarlama yapmanız, evinizin satışında önemli bir eksikliktir. Doğru müzakere, konut satışında büyük önem taşır.

Daha yüksek fiyattan alıcı buluyor.

Doğrudan ulaşmak daima düşük fiyattan sahip olmaktır. Gayrimenkulü sahibinden satılmanın altında genellikle ucuza sahip olmak yatar. Emlakçı olmadan mülk arayanların bütçesi sınırlıdır. “Bir de emlakçıya para vermeyelim” düşüncesi alternatifleri sınırlandırır. Sahibinden satılık mülkler bu alıcıların takip listesinde yer alsa da, herkes tarafından listelenen mülkler daha fazla alıcıya ulaşır. Çok ucuz bir daire satmıyorsanız, mülkünüzün emlak ofisi tarafından satılmasında bir mahsur yoktur. Tüm masrafları alıcıya yüklemek, evinizin satış ve pazarlamasında görev almamak size nefes aldırır. Üstelik daha yüksek fiyattan alıcı bulabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse, evinizi gayrimenkul ofisi veya emlak danışmanı aracılığıyla satmak size ne gibi faydalar sunuyor?

  1. Bölgede ev arayanlara doğrudan ulaşabiliyorsunuz.
  2. Potansiyel müşteriler veritabanı erişimi.
  3. Profesyonel video ve fotoğraf hizmetine ücretsiz sahip olma.
  4. Ücretsiz konut ekspertizi ve doğru pazarlama fiyatının belirlenmesi.
  5. Satış kapama sürecinde etkin müzakere yönetimi.
  6. Daha yüksek fiyatlarla mülkünüzü satın alabilecek alıcılara ulaşmak.

İşte bu yazıda niçin gayrimenkul danışmanı aracılığıyla mülkünüzü satmalısınız sorusuna yanıt aradık. Gayrimenkul danışmanı aracılığıyla ev satmanız için 6 (altı) başlık belirledik. Çok geniş zamana sahip değil, evinizi kısa sürede satmak istiyorsanız, mutlaka gayrimenkul danışmanı ile çalışmalısınız. Doğru gayrimenkul danışmanı seçimi çok önemlidir. Bu yüzden seçim yaparken, çevrimiçi itibar araştırması yapmanızı öneriyorum.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 12 Nisan 2022 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites