Ev alırken krediye uygun ne demek?

25 Ocak 2021
0 Yorum

Son 30 yıldır emlak sektörü yükselişini sürdürüyor. Özellikle kredi imkanlarının artmasıyla birlikte ev almak artık eskisine göre daha kolay. Fakat alınacak evin krediye uygun olması büyük önem taşıyor!

Konut kredisi nedir?

Ev alırken kredi kullanımı özellikle son 20 yıldır en çok kullanılan yöntemdir. Konut kredisi, bir evi almak için bankalardan borç almanın adıdır. Konut kredisi için başvuru yaptığınızda banka sizin aylık gelirinize ve varsa eşinizin aylık gelirine bakar. Eğer banka size güveniyorsa istediğiniz krediyi hesabınıza yatırır. Kredi miktarı o evin eksper tarafından belirlenen değerinin maksimum %80’i kadar olabilir. Örneğin 100.000 TL değerinde bir ev için kredi başvurusu yaptığınızda, banka size maksimum 80.000 TL kredi verecektir. Kalan kısmını da siz tamamlayıp evi alabilirsiniz. Fakat bazı evler satıcı tarafından “krediye uygun değil” ya da “belirli bir miktarda krediye uygun” gibi söylemlerle pazarlanıyorsa, burada dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Ev kredisi evin farklı bankalara göre ve evin yaşına göre farklılık gösterebilir.

Rayiç bedeli ve konut kredisi

Emlak sektöründe görünürde her şey çok güzel olsa da gerçekte bu durum tersine dönebilir. Bunun sebebi ise vergiden kaçınmak isteyen müteahhitlerin başvurduğu rayiç bedel yöntemidir. Bir evin belediyelerce belirlenmiş minimum satış fiyatına rayiç bedeli denir. Müteahhit size evi satarken örneğin 500.000 TL fiyat biçer, fakat siz resmi olarak evi rayiç bedeline yani kabaca 200.000 TL’ye aldığınızı beyan edersiniz. Böylece müteahhit gelirini az göstererek vergiden kaçınır, siz de daha az tapu masrafı ödersiniz. Bu sebeple bazı müteahhitler sattıkları evlerin “krediye uygun olmadığını” ya da düşük değerlerde kredi çekebileceğinizi söyleyebilir. Eğer yeterli miktarda peşin paranız yok ise o evi kredi ile alamazsınız. Fakat inşa edilmesinin üzerinden beş sene geçmiş evlerde bu durum söz konusu değildir. Çünkü bu evler için gelir vergisi ödemesi yoktur. Böylece evin tutarının %80’i oranında kredi kullanabilirsiniz.

Krediye uygun ev nasıl alınır?

Satın almak istediğiniz ev yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı bir engele takılmıyorsa krediye uygundur. Fakat bunun için bazı teknik şartlar gerekmektedir. Evin krediye uygunluğunu, krediye başvurduğunuz banka belirler. Bankalar kredi için bahsedilen evin bazı özelliklerine bakarlar;

  • Evin mevcut hali ile projesinin birebir uyumlu olması
  • Evin belirli bir oranda bitmesi (bankaya göre değişir)
  • Kat irtifakının veya mülkiyetin belgelerine sahip olması

Kredi ile alacağınız evin projesi ile uyumlu olması gerekir. Örneğin; projede dört katlı gözüken bir binada ek kat çıkılmışsa bu durum kredi alımında sorun yaratabilir. Bazı bankalar bunun yanında evin kaba inşaatının bitmiş olması şartını koşabilir. Çünkü aksi durumlarda projenin tamamlanmamış olması güvenilir olmaz. Bu durumun istisnası ise müteahhidin banka ile garantörlük anlaşması yapmasıdır. Eğer bir banka bir proje veya müteahhide garantör olarak kredi vermeyi kabul ediyorsa, proje başlangıcında, herhangi bir bina tamamlanmadan da kredi verilebilir. Kat irtifakı, sizin o projede satın alacağınız daireye karşılık gelen arsa tapusu belgesidir. Bankalar kredi vermeden önce bu belgeyi talep edeceklerdir. Yukarıda belirttiğimiz özellikleri sağlayan evler krediye uygun olarak değerlendirilir.

Yorum Yap