Emlakçılar kesinlikle aramasın!

“Emlakçılar kesinlikle aramasın.” “Emlakçılarla paylaşım yapılmayacak” ya da “emlak danışmanlarıyla çalışma düşünülmüyor.” Bazı ilanlarda bu mesaj ve ibareleri sıkça okuyorsunuzdur. Gayrimenkul sektöründe varlık gösteren bu popülasyon, günden güne kontrolsüz şekilde çoğalıyor. İlk akla gelen apartman kat görevlileri olsa da berber, bekçi, dişçi ve hatta öğretmenlerin sektöre olan ilgisi büyük. Tabi, bu saydıklarım nitelikli sayılabilecek meslek grubunda bulunan kimseler. Ülkemizde Türkçe konuşmayı tam anlamıyla öğrenememiş, geçici oturma ya da “ikamet tezkeresi” ile gayrimenkul danışmanlığı yapmaya çalışan yabancılara da rastlamanız mümkün.

Emlakçılar lütfen aramasın. Soğuk arama olarak bilinen ve daha önce hiç tanımadığı kişileri arayarak, satılık mülklerin pazarlama yetkisini almaya çalışan danışmanlar var. Cesaret edip arayanlar olsa da bu ibareyi gören pek çok danışman, genellikle aramamayı tercih ediyor. Oysa, soru basit. “Neden?” Bir kere sor, bin ah işit… İşte “emlakçılar kesinlikle aramasın” arkasında yatanlar!

Hayır demekte zorluk yaşıyor.

Önce pozitif düşünelim. Mesleği olmadan meslek olarak yapmayı üstlenenleri bir kenara bırakalım. İlanlarda bu ibareye yer verenlerin büyük bölümü, hayır demekte zorluk yaşıyor. Kolay ikna oluyor ve hemen randevu veriyor. Tam da bu yüzden bu kişilere, “Eğer özel değilse; niçin emlakçıların aramasını istemiyorsunuz?” şeklinde soru yöneltmek işe yarıyor. Gerçek sebebini bir de onlardan dinlemek gerekiyor.

Kötü deneyim yaşamış, yeniden yaşamak istemiyor.

Bir kere aldanmış, tekrar aldanmak istemiyorlar. Her meslekte olduğu gibi, gayrimenkul sektöründe de kötü niyetli kimseler mevcut. Son derece iyimser mülk sahiplerine hizmet veren bu kişiler, en kötü hizmet deneyimini ortaya koyuyor. Mülk sahibini çileden çıkarıyor. Konu bir kez daha mülk satışı olduğunda, “emlakçılar kesinlikle aramasın” yazmak kaçınılmaz oluyor.

  1. Ulaşılamayan emlak danışmanı
  2. Kötü müzakere süreci yöneten emlak danışmanı
  3. Maddi kayıplar yaratan emlak danışmanı

Yukarıda önceden kötü deneyim yaşatmış bazı danışman profillerini bulabilirsiniz. “Emlakçılar aramasın!” ibaresini gördüğünüzde mülk sahibini arayarak, “Eğer özel değilse; niçin emlakçıların aramasını istemiyorsunuz?” sorusunu sormanız, önceki deneyim hakkında bazı bilgiler edinmenizi kolaylaştıracaktır.

Önce kendi denemek istiyor.

İlk önce kendi yapmaya çalışıp beceremeyince yardım almaya çalışan kişileriz. Konu gayrimenkul satmak olunca, en iyi satıcı kendisini zannediyor. Haksız da sayılmaz, evini çok seviyor. Anlata anlata bitiremiyor, uzun uzun yazıyor. Gel görelim kendi mülkünü satamıyor ama emlakçıların da aramasını istemiyor. Bu grupta bulunan kişilerin “emlakçılar aramasın” yazılı notlarını görmek mümkün. Dirençleri var, 3 hafta içinde kırılıyor. Eğer takip edilir ise satış/pazarlama yetkisi almanız hiç zor değil.   

Boş zamanlarında emlakçılık yapıyor.

Kuzenim satıyor. Yakın aile dostumuzun evi, emlakçılara kesinlikle vermiyor. Ya da satış ve pazarlama konusunda yetkiyi bana verdi, ben ilgileniyorum ile başlayıp, “hazır müşteriniz olursa getirip gösterebilirsiniz” cümlesiyle kapanan telefon görüşmeleri… Meslekte varlığını ortaya koyan pek çok emlak danışmanı, yukarıda yazılı gerekçeleri en az birkaç kez duyabilir. Bunları öne sunanlar emlakçılık ya da emlak danışmanlığı yapmak istemiyor. Yalnızca boş zamanlarında ek gelir elde etmek istiyor. En tuhaf kısmı ise, “emlak danışmanlığı” konusunda hiçbir şey bilmiyorlar. Eğer bu yönde kişilerle karşılaşır ve negatif bir şeyler yapmak isterseniz, https://ttbs.gtb.gov.tr/ adresinden yeni ihbar kaydı oluşturabilirsiniz.

Bir cazibesi olduğuna inanıyor.

Acı olsa da kendi mülkünü satanların %45’i emlakçılarla çalışmamanın hiç olmayan cazibesine inanıyor. Eğer aranızda hala böyle düşünen birileri varsa; “Siz satarsanız cazibesi olmaz, biz satarsak alıcısı çok olur” yazımı okumaya davet ediyorum. Bir mülkün sahibi tarafından satılması hiçbir cazibe yaratmadığı gibi, yüksek tutarlı yatırımlarda handikap bile oluşturuyor. Alıcılar mülkü kimin sattığına değil, değerinde satılıp satılmadığıyla ilgileniyor.

Meşgul değil, sosyalleşmek istiyor.

Genellikle emekli grubunda karşımıza çıkan mülk sahipleri, monoton ve sakin yaşamdan bunalmış, kendi mülkünü pazarlamak istiyor. Kesinlikle emlakçılarla çalışmak istemiyor çünkü; bir parça sosyalleşmek tek dileği… Bolca anı biriktirdiği evini emlak danışmanı değil, kendi anlatmak istiyor. Emeklilerin mülk pazarlama yetkisini almak doğru fiyatlama ile mümkündür. Bu kişilerin FSBO direnci, diğer gruptaki mülk sahiplerine göre daha zor kırılsa da, asla imkansız değildir. Bir başka meşgale bulmaları, kendi mülkünü satmaktan vazgeçmeleri için yeterlidir.

“Sakın emlakçılar aramasın” diye belirten altı farklı (For Sale By Owner) FSBO profilini bu yazıda ele almaya çalıştım. Şimdi ilanları incelerken, “emlakçılar aramasın” mesajının arkasında kimlerin olabileceğini biliyorsunuz.

Yapacağınız görüşmelerde iyi bir dinleyici olmak, ihtiyacınız olan tüm yetkilerde etkili olacaktır.  İş hayatınızda “birde bu profile sahip olan mülk sahipleri var” diyorsanız, yazının altında bulunan form alanına yorum bırakabilirsiniz.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 26 Ekim 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites