Emlakçı komisyonu (2021)

Bir mülkün kiralama ya da satışına aracılık eden gayrimenkul danışmanları, yasal olarak sınırı belirlenmiş olan “emlakçı komisyonu” ya da (hakkediş) hizmet bedeli alır. Peki, emlakçı komisyonu ne kadar? %2 alıcıdan, %2 satıcıdan olmak üzere toplam %4 + KDV’dir.  

Eğer emlak danışmanı herhangi bir mülkün kiralamasına aracılık ediliyorsa, bu durumda tahsil etmesi gereken emlakçı komisyonu yıllık kira bedelinin %12’sini kapsar. Bu oran ise bir aylık kira bedeline denk gelmektedir.  

Emlakçı komisyonu kimden alır?

Emlakçı komisyonu satılık mülklerde alıcıdan ve satıcıdan alınabiliyorken, kiralık mülklerde yalnızca kiralayandan tahsil edilir. Kiralama işlemlerinde mülk sahibi herhangi bir komisyon bedeli ödemez.

Emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır?

Emlakçı komisyonu hesaplamak oldukça kolaydır. Mülkün satış bedelinin %2’si gayrimenkul danışmanına ödenir. Örnek: 500.000 TRY tutarındaki mülkünüzü satarken ödemeniz gereken hizmet bedeli 10.000 TRY + KDV olacaktır. Alıcı taraf da emlak danışmanına aynı oranda ödeme yapacağından, bu işlemden doğan hakkediş 20.000 + KDV olarak hesaplanır.

Bir diğer komisyon hesaplama ise kiralama üzerinden yapılabilir. 2.500 TRY aylık ödemesi bulunan gayrimenkulü emlakçı vasıtasıyla kiraladığınızda, emlak danışmanı %12 + KDV yani 1 aylık kiraya denk gelen 2.500 TRY + KDV hizmet bedeli alacaktır.  

Bu yazı [REA] tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.

2 comments

  1. […] Emlakçı komisyonu, kiralık ya da satılık mülkün pazarlanmasında rol alan emlakçının aldığı paydır. Emlakçı komisyonu yüzde kaçtır? Emlakçı komisyonu ne kadar? Merak edilen bir sorulardır. Kiralık mülklerde kiralayandan 1 kira bedeli, satılık mülklerde ise satış bedelinin %2’sini satıcıdan %2’sini alıcıdan alır. Bu komisyon, mülkün pazarlamasında harcanan para ve emeğe karşı alınır.    […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites