Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, bireylerin sahip oldukları taşınmazlar için her yıl ödedikleri verginin genel adıdır. Bu şekilde taşınmazları olan kişiler her yıl mutlaka bu vergilerini ödemeleri gerekir.

Her taşınmazın emlak vergisi farklıdır. Yani farklı farklı ücretlendirme yapılır. Emlak vergisi için sahip olduğu taşınmazın değeri ile doğru orantılı olarak emlak vergisi öder. Taşınmazın her yıl piyasadaki değeri sizlerin ödemiş olduğu emlak vergisine etki eder. Emlak vergisi hesaplanırken sizin varlığınızın çeşidi belli bir oransal hesaplamaya tabi tutulur. Konut ve arazilerde bu oransal bedel rayiç bedelinin %1’ine tekabül eder. Eğer bir iş yeriniz veya binanız varsa bu oran rayiç bedelin %2’sine, bununla birlikte arsalar içinde farklı bir oran kullanılarak rayiç bedelinin %3’ü kadar vergi ödemesi yapılabilir.

Taşınmazınızın bulunduğu yer de sizin vermiş olduğunuz emlak vergisini etkiler. Örneğin taşınmazınız büyükşehirde bulunuyorsa bu büyükşehirdeki belediyeye göre vergi oranı belirlenir. Genellik de büyükşehir belediyelerinin araziler %2, binalarda %4, arsalarda %6 oranıyla vergi ödemesi ne tabi tutarlar. Sizlere gelen emlak vergisi sonrasında bu vergilerinizi belediyeye ödemeniz gerekmektedir. Tabii ki taşınmazınız neredeyse oradaki belediyeye ödeme yapmanız gerekir. Bu belediyeye illa yüz yüze gidip ödeme yapmanız şart değildir. Bunun yerine PTT ile gönderebilirsiniz veya mobil bankacılık üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Emlak ne zaman ödenir?

Bina, arazi ve arsalar için her yıl düzenli olarak emlak vergisi verilmek zorundadır. Emlak vergisinde ilk taksit Mayıs ayı içerisinde, ikinci taksit ise Kasım ayında ödenir.

Almış olduğumuz bir taşınmazın emlak vergisi için bildirimini yapmanız gerekir. Bunu yapmak için de 3 ay kadar bir süre vardır. Taşınmazı aldıktan 3 ay sonraya kadar eğer bildirimde bulunmazsanız vergi ziyaı ve usulsüzlük gibi nedenlerle cezai işlem uygulanır. Almış olduğunuz taşınmazın bildirimini yaparken de tapu dairesinden tapu çıkartıp bunun fotokopisini, kendi kişisel bilgilerinizi, T.C. kimlik numaranızı emlak vergisi için başvuruda kullanırsınız. Bazı emekliler veya bir geliri olmayanlar için bu vergiler de indirim veya muafiyet uygulanır. Fakat bunun için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar;

  • Bir emeklinin 200 m2’yi geçmeyecek şekilde tek bir taşınmazı varsa buna vergi muafiyeti uygulanır. Aynı zamanda bu kişilerin taşınmazı kendi ikamet ettiği adres olmalı ve sürekli kullanmalılar. Bu emeklilerin vergiden muaf olabilmeleri için ek bir gelirinin olmaması, sadece emekli maaşı ile geçiniyor olması gerekir. Bu kişiler emekli maaşına bağlanmaları ile birlikte bu muafiyetten yararlanabilirler. Taşınmazlarının bulmuş olduğu belediyeye giderek emekliliklerini gösteren bir belge ve taşınmazını gösteren tapu ile birlikte müracaatta bulunabilirler. Bu şekilde emlak vergisi ödemek zorunda kalmaz.
  • Düzenli bir geliri olmayan kişiler tabii ki emlak vergisi ödemekte zorlanabilirler. Bu kişiler için de bazı kolaylıklar vardır. Hatta bazı şartları yerine getirmeleri durumunda bu kişilerde emlak vergisinden muaf olurlar.
  • Emekliler de geçerli olan 20 m2 geçmeyecek bir taşınmaza sahip olmaları gerekir. Bu kişilerin hiçbir ek gelirinin olmadığını gösteren bir belge ile başvuru yapmaları gerekir.
  • Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak veya herhangi bir sosyal sağlık güvencesinden yararlanıyor olmamak gerekir. Bu kişilerin taşınmazı belirli aralıklarla değil sürekli olarak kullanması, bunun dışında hiçbir taşınmazının olmaması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites