Dikkat, mülk sahibi olmayabilir!

Hazır müşterin varsa getir. Ben ilgileniyorum, amcam/dayım emlakçıya vermiyor. Asla sözleşme imzalamayız. Müşterisi çıkarsa satar, sizi beklemeyiz. Şartlar size uyuyorsa buyurun pazarlayın.

Soğuk arama yapan pek çok gayrimenkul danışmanı sıkça bu cümleleri duyuyor. Kısa görüşmelerde öne çıkan bu diyaloglar emlak danışmanlarında motivasyon kaybı yaratıyor. Peki, bu cümleleri kuranlar gerçekten mülk sahibi mi? Birçoğu değil. Hatta birçoğu apartman görevlisi. Mülk sahibinden sözlü olarak aldığı yetkiyi herhangi bir uzmanlığı olmamasına rağmen kullanmaya çalışıyor. Arayan gayrimenkul danışmanına ise mülk sahibi rolünü oynuyor.

Kapıda yapıştırılmış ilanlar kime ait?

Apartman girişinde a4 boyutundaki ilanlar bu pazarlamanın en etkili ürünü. Arayıp sorarsanız sizde öğrenirsiniz kat görevlisi olduğunu. İlan vermiyor çünkü işi bu değil. Bütçe ayırmak istemiyor ancak kazançta payı olduğunu düşünüyor. En tuhaf olanı emlakçılığın part time olarak yapılabileceğini zannediyor.  

İçeride kiracı mı, dışarıda korsan emlakçı mı var?

Son günlerde mülkün dışarıdan çekilmiş fotoğrafları ilan sitelerinde yayınlanıyor. Gayrimenkulün iç fotoğraflarını merak edip soranlar “kiracı var, fotoğraf yayınlayamıyoruz” şeklinde yanıt alıyorlar. Oysa satın alan kiracısıyla birlikte alıyor. Daha da tuhaf olanı fotoğraflar bir başka ilanın ekran resminden elde ediliyor. Zamanınızı korumak için bu ve benzeri ilanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Ve birde ilan fotoğrafları yüklenecek ilanları…

Yetki değil, randevu isteyin.

Yetki mülk sahibinden istenir, apartman görevlisinden değil. Israrcı olursanız “emlakçıya vermiyoruz” cümlesini duymanız işten bile değil. Sebebini hiç sormayın, bu cümleyi kuranların kendisi de bilmiyor. Bildiği tek şey hazır müşteri. Böyle yazınca ben, düşündünüz değil mi hazır müşteriyi? Nereden alınır, nerede satılır. Nerede yetişir veya nasıl muhafaza edilir? Yanında mı geliyor yoksa siparişle adrese mi teslim ediliyor bilen yok.

İş birliği teklif edin. İlgileniyorlar.

Korsan emlakçılarla muhatap olmayın. Otorite kurun, işin doğrusunu anlatın. Eğer yapabiliyorsanız bir şekilde mülk sahibi ile tanışmaya çalışın. “Benden zarar gelmez, bölgede çalışıyorum. Uzmanım, kendi imkanlarınla asla satamayacağın mülkü satman konusunda sana destek olmak istiyorum. Bu mülkü birlikte çok kısa sürede satabiliriz.” İşte bu kadar! Onlara nasıl satacağınızı değil, nasıl satamayacaklarını anlatın. Netice de apartman görevlisi, bir süre sonra anlayacaktır…

Kazanç elde etmeyi istemek suç değil.

Yasal veya yasal olmadan emlakçılık faaliyetinde bulunanların tek amacı var, kazanç elde etmek. Hobi olarak emlakçılık yapan birilerine rastladınız mı hiç? Ben hiç rastlamadım. Gayrimenkul danışmanları çok fazla kazanmıyor. Kazançları çok fazla köpürtülüyor, duyanların kulağına kar suyu kaçırılıyor. Oysa işin aslı öyle değil, çok ciddi emek veriliyor. Yalnızca kiralık bir mülke kiracı bulmak için 60 kez servis veren gayrimenkul danışmanı tanıyorum. Mülk sahibi kiracı beğenmiyor, iş yükü gayrimenkul danışmanına biniyor. Eğer 9-15 servisine çıkmıyor, akşam 6’da apartman çöplerini toplamıyorsanız bu işin zorluğunu iyi biliyorsunuzdur. Bilmeyenler bilmiyordur. Başta da belirttiğim gibi korsan ile korsan olmayın. Satış sürecini iyi kurgulayın.

Mülk sahibi siz misiniz?

Eğer birini ikna etmeniz gerektiğine inanıyorsanız bu mülk sahibi olmalı. Lütfen pazarlama yapmadan önce görüştüğünüz kişinin kim olduğunu öğrenin. İkinci sorunuz ise “sizin dışınızda bir başka karar sahibi var mı? olmalıdır. Bazen oğlunu ikna ederseniz babası satar. Bazen ise eşini ikna edersiniz, eşi satar. Bu gibi durumlar vakit ve nakit kaybına yol açar. Bu yüzden mutlaka sorun, “mülk sahibi siz misiniz?” gayrimenkulünüzle ilgileniyorum.  

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından 30 Kasım 2021 tarihinde yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

 / 

Select menu by going to Admin > Appearance > Menus

Sign in

Send Message

My favorites